Gratis

Manager Sisteme de Transport

EVOLOR SRL

Candidatul Ideal

Căutăm persoana care se încadrează în profilul de mai jos:

Cerințe specifice
Educație: Studii superioare.
De preferat diplomă de licență în management, logistică, transporturi sau un domeniu conex.
Studiile postuniversitare reprezintă un avantaj.
Experiență: Minimum 5 ani de experiență în domeniul transporturilor, dintre care cel puțin 2 ani în roluri de conducere.
Competențe Tehnice: Cunoștințe despre sisteme de gestionare a transporturilor (TMS) și alte soluții tehnologice relevante.
Cunoștințe solide de excel.

Abilități și Competențe Personale
Proactivitate și Inițiativă: Capacitatea de a identifica și de a implementa soluții proactive pentru îmbunătățirea operațiunilor.
Orientare către Client: Abordare orientată către satisfacerea nevoilor clienților.
Managementul Timpului: Abilități excelente de organizare și gestionare a timpului.
Rezistență la Stres: Capacitatea de a lucra eficient sub presiune și de a gestiona situații de criză.
Abilități de Comunicare: Abilități excelente de comunicare verbală și scrisă, capacitatea de a lucra eficient cu echipele interne și externe.
Abilități de Analiză: Capacitatea de a analiza date complexe, de a identifica tendințe și de a lua decizii informate.
Leadership: Abilități de conducere și motivare a echipelor.

Descrierea jobului

Misiunea postului
  • Coordonarea și gestionarea activităților de transport
  • Stabilirea rutelor de transport în concordanță cu livrările/comenzile de bunuri ale ︁︀​︂︃︃​︇︃​︁︃︂organizației
  • Asigurarea eficienței și eficacității tuturor transporturilor, respectând reglementările locale și naționale.
  • Dezvoltarea și implementarea strategiilor de transport pentru utilizarea eficientă a resurselor și reducerea costurilor.
  • Monitorizarea și îmbunătățirea proceselor de transport
  • Gestionarea distribuției: recepția, depozitarea, prelucrarea comenzilor, expedierea bunurilor.

Responsabilități principale:
  • ​Gestionează fluxurile de transport și circulație a bunurilor
    • Analizează modalitățile potențiale de transport
    • Achiziționează servicii de transport externe
    • Stabilește variante/rute optime de transport și circulație
  • Planifică fluxurilor de transport și elaborează planurile de încărcare a mijloacelor de transport
  • Monitorizează derularea livrărilor
  • Gestionează reclamațiile legate de transport/livrări
  • Administrează flota auto a organizației și a bugetul alocat;
  • Programează și optimizează rutele;
  • Găsește soluțiile optime de desfășurare a transporturilor;
  • Optimizează costurile de transport;
  • Coordonează și controlează activitatea de depozitare, stocare, aranjarea mărfurilor din spațiile de depozitare
  • Coordonează activitatea de stabilire a rutelor de transport pentru a înlătura sau minimiza întârzierile la livrare/ aprovizionare și pentru a optimiza costurile de transport;
  • Coordonează și controlează activitățile de picking și pregătire pentru expedițiile de mărfuri
  • Oferă consultanță și suport celorlalte departamente cu privire la aspecte de logistică, management al stocurilor, transport produse achiziții, etc;
  • Dezvoltă și coordonează activitatea cu privire la managementul stocurilor în vederea furnizării la timp a informațiilor corecte despre nivelurile de marfă (materiale, produse finite);
  • Urmărește actualizarea bazei de date cu privire la toate activitățile de transport pentru a se putea urmări în orice moment situația livrărilor și a transporturilor de marfă efectuate sau în curs de efectuare;
  • Realizeză rapoartele de activitate și prognozează cheltuielile aferente activității.

EVOLOR este unul dintre cei mai mari jucători din industria de producție de vopsele și lacuri. Cu o istorie de peste 30 de ani, două brand-uri recunoscute și un portofoliu extins de produse, compania a reușit să devină, dar și să se mențină printre cei mai importanți producători la nivel local.

EVOLOR produce și vinde produsele proprii sub cele două brand-uri, Sticky și Coral, adresând atât nevoia de piață cu prețuri scăzute, cât și zona de premium, prezentând o gamă de 380 produse. Acestea sunt comercializate în lanțurile naționale importante, dar și printr-o rețea extinsă de distribuitori locali.

Compania deține 7 secții principale de producție pentru vopsele lavabile, tencuieli decorative, vopsele și lacuri alchidice, aracet, prenadez, diluanți și coloranți manuali, cuprinse în cele 2 brand-uri de referință, Sticky și Coral.

Publicat 28 Iun. 2024 Reactualizat 28 Iun. 2024 Expiră 28 Iul. 2024