Gratis

MANAGER COMERCIAL / SALES MANAGER

METAMOB

Candidatul Ideal

Cautam un lider dinamic și orientat spre rezultate, cu experiență în coordonarea echipelor de vânzări și abilitatea de a alinia departamentele de Logistică : de Achiziții și Transport. Este motivat de provocări, știe să inspire echipa și să implementeze strategii comerciale care duc la creșterea afacerii.
Abilităţi de leadership - organizare si motivarea echipei
Abilităţi de comunicare si persuasiune
Responsabilităţi de supraveghere/supervizare
Abilităţi avansate de operare ︌︀︉︍︂️︊︇​︂︆︄︃​︁︁︎︌​︈︂︇︍​︈︆︅️︊︄︈︌︊︎︂︎PC
Capacitatea de a lua decizii
Capacitatea de a lucra sub presiune
Raţionament pentru urmărirea metodelor de lucru
Gândire sistemică

Descrierea jobului

Gestionarea activităţiilor de vânzare , a echipei si coordonarea acestora pentru atingerea targetului de vanzare;
O buna conlucrare si cooperare ︁︀​︂︃︃​︇︅​︀︁︀​︂︃︃​︇︃​︁︃︂cu departamentele conexe in mod special -Achizitii/ Productie/Transport;
Promovarea imaginii companiei;
Să se asigure că activitatea de vânzări şi marketing se desfăşoară după cele mai înalte standarde de etică conform politicii;
Să dezvolte, menţină şi extindă portofoliul de clienţi în concordanţă cu cele mai înalte standarde ale eticii stabilite de firma;
Să se asigure cele mai ridicate standarde de deservire şi satisfacere a cerinţelor clientului;
Să asigure stricta implementare a polticii de vânzări;
Conducerea şi urmărirea activităţii back office si on site, urmând ca în acest sens;
Să organizeze programul săptamânal de vanzari pentru o mai bună utilizare a timpului;
Să se asigure că a fost promovată toată gama de produse;
Să sprijine activitatea reprezentantilor prin exemplu propriu;
Să asigure o buna activitate şi disciplină în cadrul echipei de vanzari;
Să întreţină discuţii periodice cu echipa pentru promovarea spiritului şi moralului de echipă;
Menţinerea datelor privind clienţii şi potenţialii clienţi pe baza informaţiilor puse la dispoziţie de catre echipa de vanzari;
Monitorizarea si în revistă a nivelului productivităţii;
Monitorizarea implementării politicii de creditare a clienţilor;
Monitorizarea debitorilor şi acordarea de asistenţă dispeceri desfacere pentru reducerea debitorilor şi clienţilor rău platnici;
Comunicarea cu dept Achizitii si Marketing pentru nevoile clientilor si trendul pietelor;
Să se asigure că clienţii au un stoc din gama produselor, evitând însă suprastocurile;
Să trateze prompt şi eficient orice problemă şi/sau plângere venită de la clienţi, atunci când acestea nu pot fi tratate de personalul de desfacere, asigurând satisfacerea cerinţelor clientului la cele mai ridicat nivel;
Să se asigure că personalul din subordine isi îndeplineste sarcinile;
Să raporteze orice pierderi vânzări/client;
Să cerceteze cauza pierderilor survenite şi să anunţe Administratorul companiei;
Să prezinte administratorului anual, lunar şi săptămal obiectivele privind KPI depatamentali;
Să realizeze săptămanal analize privind evoluţia vânzărilor în raport cu obiectivele planificate, motivele; nerealizărilor acestora(daca e cazul), reeşalonarea obiectivelor, soluţii optime pentru redresarea problemelor şi termen de realizare a acestora;
Urmărirea corectitudinii întocmirii documentelor (în principiu): facturi fiscale, facturi proforme, oferte de preţ, precum şi a reducerilor de preţ/client sau promoţionale;
Urmărirea realizării obligaţiilor şi sarcinilor reprezentanţilor de vânzări;
Urmărirea post vânzare;
Urmărirea/instruirea reprezentanţilor de vânzări în implementarea şi folosirea celor mai noi facilităţi oferite de programul soft, precum şi a celor vechi;
Organizare de şedinţe operative cu repr. de vânzări, săptămânal, lunar;
Să propună soluţii pentru modernizarea continua conform cerinţelor, a programului de gestionare soft;
Să viziteze periodic (trimestrial ) diferiţi clienţi sau potenţial clienţi, pentru :
De a dezvolta contracte/contacte noi,
Să întărească legăturile cu clienţii vechi,
Să strângă informaţii privitoare la satisfacţia clienţilor,reclamaţiile acestora,
Să se informeze asupra concurenţei, tendinţelor pieţei, preţurile practicate,
Să intelega si la nevoie sa faca si partea de executie.

Societatea comercială METAMOB a fost înfiinţată în anul 1994 cu scopul de a satisface cererea de scule şi unelte pentru prelucrarea lemnului prin comercializarea acestora. Din dorinţa de a deservi piaţa cu produse de calitate ridicată la un preţ convenabil şi cu termene de livrare bune, începând din anul 1997, METAMOB a început şi activitatea de producţie de pânze panglică şi pânze de gater. Activitatea societăţii se poate împărţi pe trei domenii, şi anume: producţie, servicii şi comerţ.

Compania noastră comercializează şi alte produse necesare industriei de prelucrare primare şi secundare a lemnului cum ar fi pânzele circulare, cuţite de rindeluit, diferite accesorii şi multe altele. În cadrul familiei Metamob activează în prezent un număr de peste 80 de angajaţi, mulţi dintre aceştia fiind membrii ai echipei încă de la începuturi. Cu pricepere, profesionalism şi nu în ultimul rând loialitate, aceştia susţin unitar atât procesul de producţie cât şi întreţinerea relaţiilor de strâns parteneriat cu clienţii, sau colaboratorii societăţii.

Relaţiile cu partenerii, colaboratorii şi clienţii noştri s-au fructificat pozitiv de-a lungul timpului nu doar prin prisma produselor de cea mai înaltă calitate pe care le producem şi a serviciilor ireproşabile pe care le oferim, ci şi din punct de vedere al politicii societăţii noastre, care încurajează atât producţia folosind metode prietenoase cu mediul cât şi lucrul într-un mediu curat, igienic, lipsit de fum de ţigară. Conducerea societăţii noastre încurajează un mod de viaţă sănătos printre lucrători, punând astfel la dispoziţia angajaţilor săi abonamente gratuite la sala de fitness şi la bazin de înot.

Publicat 12 Sept. 2024 Reactualizat 19 Sept. 2024 Expiră 12 Oct. 2024