Gratis

Legal Advisor

DELIVERY SOLUTIONS

Descrierea jobului

You need to successfully:

  • Provide expert counsel on matters in a commercially sensitive manner;
  • Draft, review, and negotiate contracts;
  • Ensure all contracts comply ︁︀​︂︃︃​︇︂​︁︃︁with relevant legal standards and internal policies;
  • Provide legal advice on contract terms and conditions to ensure the company's interests are protected;
  • Define procedures to ensure that business exposure to legal risk in commercial contracts is managed appropriately;
  • Apply risk management techniques and offer proactive advice on possible legal issues;
  • Develop and implement strategies to minimize potential legal liabilities.
  • Assist the business and legal department for any related matter (cooperation agreements, NDA-s teaming agreements in the context of tender offers, relationships with the suppliers, relashionships with subcontractors etc.);
  • Develop and maintain productive and collaborative working relationships with key stakeholders both within and outside the Organisation.

For that, we’d love it if you had:

  • Strong academic background;
  • At least 2-4 years of experience in civil/comercial law, with a focus on contract law;
  • Experience in banking law is an advantage;
  • Solid judgment and ability to evaluate risk in a commercially focused way;
  • Strong knowledge of contract law and civil law;
  • Demonstrable ability to analyze the implications of operational and acquisition contracts as business proposals;
  • Excellent verbal and written communication skills;
  • The ability to work effectively on multiple development projects and manage the workload based on priority;
  • Good problem-solving skills and attention to details;
  • A high standard of integrity, impartiality and transparency;
  • Fluency in English (written and spoken);

What comes with the job?

  • A motivating salary package;
  • Subscription to private medical services;
  • Specialized training and free access to learning platforms;
  • Development and promotion opportunities within a young and dynamic team;
  • Hybrid program.

Ce facem noi? Oferim servicii de curierat de calitate și construim cea mai mare rețea de lockere la nivel național. În prezent, expedierile Sameday sunt procesate în cele două Hub-uri logistice de lângă Chitila și Sibiu.

Am intrat pe piața de curierat în 2007, iar acum suntem unul dintre principalii jucători din piața românească. Investind masiv în tehnologie, am devenit una dintre companiile de încredere cu cea mai accelerată creștere. Fiecare experiență prin care trecem este un prilej pentru a învăța cum să devenim mai buni și, pentru că ne dorim să creștem alături de clienții noștri, am deschis drumul transparenței în curierat.

Viziunea și cultura noastră antreprenorială este legată de inovație, de dorința de evoluție și dezvoltare. De aceea asigurăm echipei noastre tinere și determinate un mediu de lucru plăcut și dinamic, precum și tot sprijinul de care are nevoie pentru ca fiecare dintre noi – și toți împreună – să creștem frumos, să fim mai buni în fiecare zi.

Dacă valorile și misiunea Sameday sunt apropiate de ale tale și ai încredere că poți pune umărul la realizarea lor, te așteptam în echipa noastră.

Publicat 17 Iun. 2024 Reactualizat 29 Iun. 2024 Expiră 17 Iul. 2024