Gratis

Laborant

CEMACON SA

Candidatul Ideal

Peste 3 ani de experiență în Cercetare - dezvoltare, Chimie / Biochimie, Controlul calității, Inginerie, Producție

Pentru noi, candidatul ideal arata cam asa:
  • absolvent studii superioare, specializarea chimie/geologie;
  • are o buna cunoastere a metodelor de analiza fizico-mecanica;
  • are experienta de munca in cadrul laboratoarelor de incercari, de minim 3 ani, intr-o pozitie similara;
  • are cunostinte medii de limba engleza;
  • are un mod de gandire analitic, acuratete si precizie in procedurile de lucru;
  • are abilitati de comunicare verbala si oficiala clare si concise;
  • este perseverent in finalizarea lucrarilor/proiectelor;
  • este o persoana meticuloasa si organizata,
  • are disponibilitate pentru deplasari, pentru participari la targuri si expozitii de profil;
  • cunoasterea standardelor de laborator constituie un avantaj;
  • are o buna cunoastere a pachetului Office (Excel),

Descrierea jobului

Ce vei face in rolul de laborant in fabrica noastra:
  • Incercari pentru materii prime si produs finit:
  • Efectueaza incercari ︁︀​︂︃︃​︉︉​︁︂︈pentru materii prime si produs finit conform planului de incercari si in baza cererilor de incercare interna transmise de catre departamentele interesate, calculeaza si verifica rezultatele incercarilor: valori parametri, abateri , incertitudine de masurare etc.;
  • Documenteaza si transmite in termen rezultatele încercărilor către clienti interni;
  • Colaboreaza cu echipele din productie pentru identificarea de solutii in cazul in care rezultatele incercarilor sunt neconforme;
  • Teste interne de performanta pentru validarea conformitatii noilor produse:
  • Efectueaza teste interne de performanta pentru validarea conformitatii noilor produse (inclusiv modificarea/ imbunatatirea unui produs existent) cu specificatiile si performanta dorita si incadrarea in cerintele legale specifice; documenteaza corespunzator si comunica echipei de proiect rezultatele;
  • Documenteaza si transmite in termen rezultatele încercărilor către echipa de proiect;
  • Masuratori ai parametrilor pe fluxul de productie:
  • Realizeaza masuratori ai parametrilor pe parcursul fluxului tehnologic;
  • Realizeaza prin sondaj inspectii pe flux in baza planului de inspectii: verificari statistice pe platforme, rezistenta prin rostogolire, culoare etc.;
  • Inregistreaza rezultatele in sistemul informatic, respectiv transmite rezultatele partilor implicate;
  • Colaboreaza cu departamentul de productie in domeniul mentinerii procesului de productie la nivelul cerintelor tehnologice;
  • Alte sarcini si responsabilitati:
  • Cunoaște si aplică standardele de produs specifice si alte standarde aferente activitatii de laborator;
  • Participa activ la auditurile de laborator si cele de certificare produs.
Pachet oferit:
  • Pachet salarial ofertant, compus din salariu fix motivant,
  • Bonus de performanta;
  • Tichete de masa,
  • Prime de Paste si de Craciun;
  • Asigurare de accident;Integrare rapida si placuta intr-o echipa de profesionisti dedicati si motivati;
  • Oportunitati de dezvoltare profesionala in cadrul Grupului;

”CEMACON este cel mai mare producător de blocuri ceramice cu capital românesc, o organizație antreprenorială al cărei acționar majoritar este Pavăl Holding. În 2023, compania noastră a fost lider pe piața de blocuri ceramice și a primit certificarea ”Best Managed Companies 2023”. De 55 de ani, compania noastră îmbină armonios expertiza și inovația, oferind produse 100% naturale și soluții de zidărie cu performanță energetică superioară. Iar începând cu anul 2023 produce, într-o fabrică unică în România, cărămidă aparentă, un produs destinat esteticii fațadelor.

La CEMACON înțelegem importanța datelor tale cu caracter personal, motiv pentru care te încurajăm să accesezi www.cemacon.ro și să citești “Politica de confidențialitate” privind drepturile cu privire la datele pe care ni le incredinteazezi aplicând la un rol care te interesează.

Publicat 15 Oct. 2024 Reactualizat 23 Oct. 2024 Expiră 14 Nov. 2024