Gratis

IT Engineer

S.C. COFICAB PLOIESTI S.R.L.

Candidatul Ideal

Ideal candidate

University Degree

- Computer Science or related; - considered a plus

- Monitoring systems and SLA tracking;

- Knowledge VMware.

- Networking knowledge: firewalls, VPN’s, TCP/IP – troubleshooting, performance tuning.

Good written and spoken English skills.

Would be considered a plus:

- SQL Database configuration and administration experience;

- CISCO certification(s);

- IT security knowledge / certification.

Descrierea jobului

Job description

End users support;

Oversees an extended IT network and equipment’s (servers, routers etc.).

Participate in ︁︀​︂︃︃​︇︅​︀the design, development, implementation and optimization of IT networks;

Provide L2/L3 support;

IT Systems supervision and maintenance will include (as per your qualification):

CISCO equipment’s administration, configuration and maintenance (routers, firewalls, CUCM);

MS servers administration, configuration and maintenance;

Virtualization;

Storage and Back Up systems configuration and administration;

IT network security and monitoring.

„COFICAB este lider global în proiectarea, producția și vânzarea de fire și cabluri pentru industria auto. Ca parte a grupului industrial multinațional tunisian ELLOUMI Group, fondat în, ne mândrim cu o moștenire solidă și o viziune inovatoare pentru viitor.

COFICAB România este unul dintre cele 17 centre industriale moderne ale companiei, certificat ca Top Employer 2024. Cu două unități de producție în Arad și Ploiești, distribuim produse atât pe plan național și cât și internațional.

La COFICAB, oferim celor aproximativ 700 de angajați un mediu de lucru favorabil, încurajând dezvoltarea profesională și personală. Ne angajăm să promovăm responsabilitatea socială și de mediu prin diverse inițiative CSR, contribuind activ la bunăstarea comunităților în care operăm.

Pentru a aplica și a afla mai multe despre oportunitățile de carieră, vizitează și pagina noastră de Linkedin! Te așteptăm în echipa noastră!”

„COFICAB is a global leader in the design, manufacturing, and sales of wires and cables, mainly for the automotive industry. As part of the Tunisian multinational industrial group, Elloumi Group, founded in, we take pride in our strong heritage and innovative vision for the future.

COFICAB Romania is one of the company's 17 state-of-the-art industrial centers, certified as a Top Employer 2024. With two production units in Arad and Ploiești, we distribute products throughout the entire country and beyond.

At COFICAB, we provide a nurturing work environment for our approximately 700 employees, encouraging both professional and personal development. We are committed to promoting social and environmental responsibility through various CSR initiatives, actively contributing to the well-being of the communities in which we operate.

To apply and learn more about career opportunities, visit our Linkedin page! We look forward to welcoming you to our team!”

Publicat 19 Iun. 2024 Reactualizat 19 Iun. 2024 Expiră 19 Iul. 2024