Gratis

INSPECTOR DAUNE / ASIGURARI AUTO

BONISA BIS SRL

Candidatul Ideal

• ︀ minim 2 ani experienta intr-un post cu responsabilitati similare - Asigurari / Auto/ Instrumentare Dosare Dauna;
• ︀ studii medii, care să fie completate de cursuri de pregătire profesională specifice;
• ︀ reprezinta un avantaj detinerea codului RAF ;
• ︀ foarte buna cunoastere a legislatiei in domeniu ;
• ︀ abilitati/cunostinte operare PC – Microsoft Office, Windows, Xls, Word;
• ︀ cunoasterea programului de transport WindSoft – (constituie avantaj);
• limbi straine : engleza / franceza / germana - (constituie avantaj);
• capacitate de organizare, coordonare si urmarire a indeplinirii sarcinilor de lucru;
• spirit de echipa, responsabilitate, disciplina muncii;
• ︀ flexibilitate și adaptabilitate la cerințele superiorilor;

Descrierea jobului

• Solicita, negocieaza si intocmeste oferte de asigurare si politele propriu-zise pentru parcul auto al societatii – la Brokeri / ︁︀​︂︃︃​︈︃​︀Societati de Asigurari;
• Alege oferta optima, emite contracte de asigurare si urmareste derularea acestora;
• Intocmeste si transmite deconturile de prima aferente politelor si ratelor contractelor de asigurare;
• Urmareste scadentarul reinnoirilor si ratelor si le introduce in softul de transport WindSoft;
• Dupa primirea instiintarii de incidente in trafic deschide dosarul de dauna la asigurator precum si in aplicatiile specifice; se ocupa de obtinerea tuturor documentelor/fotografiilor necesare precum si a declaratiilor de la conducatorii auto;
• Programeaza de comun acord cu asiguratorul data si locul efectuarii constatarii;
• Efectueaza constatarea de daune, urmarind dimensionarea cat mai precisa a avariilor produse autovehiculului;
• Inregistreaza daunele constatate in documentul de constatare sau in procesul-verbal de constatare, stabileste si gestioneaza rezerva de daune aferenta dosarelor deschise, care reprezinta valoarea estimata a despagubirii;
• Determina cauzele pagubelor si imprejurarile in care acestea s-au produs prin examinarea autovehiculului sau resturilor acestuia si culege informatii de la conducatorul auto, martori, probe video;
• Verifica dinamica accidentului si transmite constatarile si recomandarile referitoare la necesitatea efectuarii unor investigatii cu privire la producerea accidentului. Stabileste daca vina producerii accidentului apartine conducatorului auto din flota societatii sau celorlalte persoane implicate in incident;
• Raspunde solicitarilor de reconstatare si intocmeste procesele verbale suplimentare – acolo unde este cazul;

BENEFICII OFERITE :

• Mediu de lucru placut;
• Pachet salarial atractiv;

Suntem o companie de transport cu peste 25 de ani experienta in transportul intern si international de marfuri rutiere din Europa.

Daca iti doresti sa faci parte dintr-o echipa de profesionisti, intr-o companie stabila si in continua dezvoltare, atunci dorim sa ne cunoastem!
Publicat 27 Iun. 2024 Reactualizat 27 Iun. 2024 Expiră 27 Iul. 2024