Gratis

Ingrijitor

LICEUL TEORETIC
1 poziție
Anunț în curs de verificare

Descrierea jobului

ANUNȚ CONCURS PENTRU POST CONTRACTUAL CONFORM H.G. 1336/2022

A. LICEUL TEORETIC ,,NICOLAE IORGA”, cu sediul în BUCUREȘTI , b-dul ︁︀​︂︃︃​︈︁​︁︉︂ION MIHALACHE, nr.126, SECTOR 1, în temeiul H.G. nr. 1336/2022 cu modificările și completările ulterioare, organizează concurs pentru ocuparea pe perioadă determinată a unui post contractual vacant de ÎNGRIJITOR – normă întreagă.
  • Îngrijitor, pe perioadă NETERMINATĂ, la compartimentul NEDIDACTIC – 3 posturi

B. Documente solicitate candidaților pentru întocmirea dosarului de concurs, conform art. 35 din H.G. 1336/2022
a) formular de înscriere la concurs
b) copia actului de identitate sau orice alt document care atestă identitatea, potrivit legii, aflate în termen de valabilitate;
c) copia certificatului de căsătorie sau a altui document prin care s-a realizat schimbarea de nume, după caz;
d) copiile documentelor care atestă nivelul studiilor și ale altor acte care atestă efectuarea unor specializări, precum și copiile documentelor care atestă îndeplinirea condițiilor specifice ale postului solicitate de autoritatea sau instituția publică;
e) copia carnetului de muncă, a adeverinței eliberate de angajator pentru perioada lucrată, care să ateste vechimea în muncă și în specialitatea studiilor solicitate pentru ocuparea postului;
f) certificat de cazier judiciar sau, după caz, extrasul de pe cazierul judiciar;
g) adeverință medicală care să ateste starea de sănătate corespunzătoare, eliberată de către medicul de familie al candidatului sau de către unitățile sanitare abilitate cu cel mult 6 luni anterior derulării concursului;
h) certificatul de integritate comportamentală din care să reiasă că nu s-au comis infracțiuni prevăzute la art. 1 alin. (2) din Legea nr. 118/2019 privind Registrul național automatizat cu privire la persoanele care au comis infracțiuni sexuale, de exploatare a unor persoane sau asupra minorilor, precum și pentru completarea Legii nr. 76/2008 privind organizarea și funcționarea Sistemului Național de Date Genetice Judiciare, cu modificările ulterioare, pentru candidații înscriși pentru posturile din cadrul sistemului de învățământ, sănătate sau protecție socială, precum și orice entitate publică sau privată a cărei activitate presupune contactul direct cu copii, persoane în vârstă, persoane cu dizabilități sau alte categorii de persoane vulnerabile ori care presupune examinarea fizică sau evaluarea psihologică a unei persoane;
i) curriculum vitae, model comun european.
C. Pentru a participa la concurs, candidații trebuie să îndeplinească următoarele condiții generale:
I. condiții generale:
a) are cetățenia română sau cetățenia unui alt stat membru al Uniunii Europene, a unui stat parte la Acordul privind Spațiul Economic European (SEE) sau cetățenia Confederației Elvețiene;
b) cunoaște limba română, scris și vorbit;
c) are capacitate de muncă în conformitate cu prevederile Legii nr. 53/2003 — Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare;
d) are o stare de sănătate corespunzătoare postului pentru care candidează, atestată pe baza adeverinței medicale eliberate de medicul de familie sau de unitățile sanitare abilitate;
e) îndeplinește condițiile de studii, de vechime în specialitate și, după caz, alte condiții specifice potrivit cerințelor postului scos la concurs;
f) nu a fost condamnată definitiv pentru săvârșirea unei infracțiuni contra securității naționale, contra autorității, contra umanității, infracțiuni de corupție sau de serviciu, infracțiuni de fals ori contra înfăptuirii justiției, infracțiuni săvârșite cu intenție care ar face o persoană candidată la post incompatibilă cu exercitarea funcției contractuale pentru care candidează, cu excepția situației în care a intervenit reabilitarea;
g) nu execută o pedeapsă complementară prin care i-a fost interzisă exercitarea dreptului de a ocupa funcția, de a exercita profesia sau meseria ori de a desfășura activitatea de care s-a folosit pentru săvârșirea infracțiunii sau față de aceasta nu s-a luat măsura de siguranță a interzicerii ocupării unei funcții sau a exercitării unei profesii;
h) nu a comis infracțiunile prevăzute la art. 1 alin. (2) din Legea nr. 118/2019 privind Registrul național automatizat cu privire la persoanele care au comis infracțiuni sexuale, de exploatare a unor persoane sau asupra minorilor, precum și pentru completarea Legii nr. 76/2008 privind organizarea și funcționarea Sistemului Național de Date Genetice Judiciare, cu modificările ulterioare, pentru domeniile prevăzute la art. 35 alin. (1) lit. h).

II. condiții specifice de participare la concurs:
  • nivelul studiilor: generale/medii
  • experiența anterioară în posturi similar în instituții de învățământ, minim 3 ani,
  • persoană responsabilă și organizată,
  • adaptare dinamică la sarcinile de serviciu,
  • abilități de comunicare și lucru în echipă
Bibliografie
fișa postului- îngrijitor
 norme PSI și SSM
  • Cunoștințe de legislație specifice locului de muncă;
  • Cunoștințe în domeniul Sănătății și securității în muncă și PSI.
Calendarul de desfășurare a concursului, respectiv data limită și ora până la care se pot depune dosare de concurs:

  • Activitate Data Ora Data postării/publicării anunțului 26 Septembrie 2024
    Data limită de depunere a dosarelor 10 Octombrie 2024 12:00 Selecția dosarelor 11 Octombrie 2024 09:00 Afișarea selecției dosarelor 11 Octombrie 2024 12:00 Termen limită contestații la selecția dosarelor 11 Octombrie 2024 15:00 Afișarea rezultatelor la contestații 14 Octombrie 2024 09:00 Proba practică 15 Octombrie 2024 12:00 Afișarea rezultatelor la proba practică 15 Octombrie 2024 14:00 Interviul 15 Octombrie 2024 14:30 Afișarea rezultatelor la proba de interviu 15 Octombrie 2024 15:30 Afișare rezultat final 15 Octombrie 2024 16:00

Concursul se va desfășura la sediul din b-dul Ion Mihalache, nr.126, București, sector 1.

Prezentul anunț poate fi consultat și pe site-ul unității școlare la adresa www.ltni.ro
Relații suplimentare se pot obține la compartimentul secretariat,telefon: 0212242026, e-mail licniorga@yahoo.com, persoană de contact Țuligă Emilia
Publicat 27 Sept. 2024 Reactualizat 27 Sept. 2024 Expiră 27 Oct. 2024