Gratis

Inginer vanzari/Product Manager/Reprezentant

COMPUTERLAND ROMANIA

Candidatul Ideal

Candidatul ideal:
• Absolvent al unei facultati de profil tehnic sau al altei institutii de invatamint superior cu profil IT
• Minimum 3 ani de experienta similara in companii cu specific livrare de solutii IT, atat in procese de ofertare pe piata romaneasca, cat si pe piata internationala;
• Experienta in domeniul vanzarilor de produse si servicii IT:
• Cunostinte specifice produselor si solutiilor IT&C: DELL, LENOVO, Microsoft, Vmware;
• Abilitati de a pregati procesele de ofertare;
• Posibilitatea de a colabora cu echipe mixte de ofertare tehnic – comercial;
• Persoana organizata, capabila sa se impuna, cu capacitate de analiza si sinteza, atitudine proactiva, orientare puternica spre rezultat si termene, abilitati de comunicare si negociere;
• Cunoasterea pietei IT si a particularitatilor ei;
• Abilitati de comunicare si capacitate de a sustine prezentari;
• Cunostinte bune de limba engleza.

Descrierea jobului

Descrierea jobului:
• Reprezinta organizatia in fata clientilor si a potentialilor clienti pentru emiteri de oferte de produse, consultanta tehnica ︁︀​︂︃︃​︇︉​︆︄si comerciala, negocierea, incheiere si executarea acordurilor comerciale;
• Promoveaza solutiile companiei- hardware si software de la furnizorii mondiali reprezentati: DELL, LENOVO, Microsoft, Vmware.
• Realizeaza vanzari de echipamente IT si produse software (promovare, ofertare, negociere, vanzare);
• Prospectarea pietelor de desfacere pentru marirea portofoliului de client, in special in domeniul privat;
• Analiza cererilor primite de la clienti si propunerea de solutii adecvate;
• Urmarirea comenzile lansate;
• Elaborarea ofertelor in functie de cererile clientilor;
• Urmarirea comenzilor clientilor pe tipuri de produse;
• Identificarea si contactarea potentiali clienti in vederea elaborarii de oferte comerciale;
• Dezvoltarea si gestionarea portofoliul de clienti;
• Este responsabil cu incasarea facturilor in conditiile si in termenele stabilite pentru clientii de care raspunde;
• Realizarea target-ului stabilit de catre societate pentru fiecare gama de produse;
• Pastreaza permanent legatura cu furnizorii de produse, actualizeaza baza de date privind preturile
• Este responsabil cu facturarea produselor in baza comenzilor ferme primite de la client.

Descrierea companiei

Oferta (bonusuri, beneficii):
pachet salarial atractiv conform cu rezultatele obţinute
excelente oportunităţi de dezvoltare în cadrul unei echipe de profesionişti;
posibilităţi exclente de continuare şi îmbunătăţire a pregatirii profesionale;
posibilităţi de avansare
Publicat 25 Iun. 2024 Reactualizat 25 Iun. 2024 Expiră 25 Iul. 2024