Gratis

Inginer chimist / Coordonator procese tehnologice

CHIMCOMPLEX

Candidatul Ideal

Cerinte:
  • absolvent studii superioare in domeniul chimie industriala/petrochimie/inginerie chimica;
  • cunostinte avansate de utilizare PS: Outlook, MS Office (Excel, Word, SharePoint, etc);
  • experienta practica dobandita intr-o pozitie de executie sau de coordonare a proceselor tehnologice in domeniul chimiei industriale;
  • intelegerea proceselor de productie din domeniul chimiei industriale si a tehnicilor aferente;
  • capacitate de invatare si adaptare rapida, bune abilitati de relationare si colaborare;
  • abilitati bune de comunicare pentru a transmite informatii complexe in mod eficient;
  • abilitati de organizare, planificare si de rezolvare a problemelor pentru a gestiona situatii neasteptate;
  • disponibilitate la program de lucru in ture;
  • experienta: 3 ani in posturi de executie sau de coordonare a proceselor tehnologice in domeniul chimiei industriale;
  • Limbi straine: limba engleza – nivel mediu.

Descrierea jobului

Rolul postului: Coordoneaza functionarea instalatiilor de productie in conditii de siguranta, in functie de programul zilnic planificat de productie si ︁︀​︈︈​︈︈​︁︉︂masurile ce trebuie executate in cazuri de dereglari tehnologice, avarii sau intreruperi accidentale de fabricatie, revizii generale si interventii planificate.

Sarcini si responsabilitati principale:
  • Asigura interfata intre conducerea societatii si compartimentele societatii privind regimul de functionare al instalatiilor, aprovizionarea cu materii prime, materiale, ambalaje, incarcarea si livraraea produselor finite;
  • Raspunde de urmarirea respectarii parametrilor tehnologici din instalatiile de productie, precum si acelor parametrii care au legatura directa cu sigurata in exploatare a capacitatilor de productie;
  • Urmareste asigurarea instalatiilor, in functie de programul de fabricatie, cu energie electrica, energie termica, gaz metan, ape, aer, azot;
  • Monitorizeaza functionarea instalatiilor tehnologice si incadrarea in parametrii prevazuti in Regulamentele de functionare;
  • Colaboreaza cu conducatorii locurilor de munca pentru luarea operativa a masurilor ce se impun in caz de avarii si informeaza operativ conducerea societatii;
  • Urmareste si coordoneaza activitatea de repunere in functiune a instalatiilor tehnologice oprite;
  • Raspunde de inregistrarea valoarilor parametrilor principali de functionare a instalatiilor de fabricatie si a parametrilor de pe utilitati, cu consemnarea tuturor dereglarilor, avariilor, opririlor si a masurilor dispuse pentru reglarea defectiunilor si organizarea remedierilor;
  • Consemneaza in Raportul de activitate productia realizata, intrarile de materii prime, livrarile de produse finite, consumurile de utilitati, neconformitatile tehnologice, opriri accidentale, etc;
  • Tine evidenta fiselor tehnice de securitate pentru substantele periculoase, a specificatiilor tehnice de produs si a standardelor de firma pentru subsatantele chimice folosite ca materii prime si a celor rezultate din procesele de productie.

Chimcomplex este cel mai mare producător de produse chimice din România, cu un înalt nivel de expertiză și peste 70 de ani de experiență în inovarea, fabricarea și comercializarea produselor chimice anorganice și organice. Suntem o companie strategică pentru economia românească, cel mai mare combinat de produse chimice cu 2 platforme industriale la Onești și Râmnicu Vâlcea, care dezvoltă produse de calitate pentru o viață mai bună și un viitor sustenabil.

Produsele Chimcomplex sunt utilizate în sectorul energetic, în chimie și petrochimie, celuloză și hârtie, industria farmaceutică, mase plastice, metalurgie, industria alimentară, a lemnului și a mobilei.

Investim continuu în noi tehnologii pentru a crește eficiența, menținând în același timp protecția mediului și sustenabilitatea în centrul strategiei noastre. Suntem o companie cu un nivel ridicat de know-how tehnic și o forță de muncă specializată, care se angajează în proiecte pe termen lung. Investim în echipele noastre pentru a realiza împreună cele mai mari proiecte din industria chimică din România.

Află mai multe despre noi aici: www.chimcomplex.com

Publicat 30 Aug. 2024 Reactualizat 13 Sept. 2024 Expiră 29 Sept. 2024