Gratis

Finance Director

ASOCIATIA ELIJAH INITIATIVA SOCIALA RUTH ZENKERT

Candidatul Ideal

• Specialist training: university degree is an advantage
• PC skills: Microsoft Office - very good Excel skills, Internet Explorer
• Ability to assimilate new knowledge and integrate information into daily work
• Ability to manage multiple projects simultaneously while meeting deadlines
• Experience using various accounting and financial analysis programs
• Ability to process, interpret and use information to make the best decisions or create complex reports
• At least 3 years of experience in finance and accounting
• Knowledge of Romanian, German or English, both spoken and written
• Impeccable reputation or excellent references
• Experience in the NGO sector an advantage

Descrierea jobului

Full-time: Permanent, with physical presence

• Preparation and monitoring of annual budgets and budget executions
• Preparation of financial ︁︀​︂︃︃​︁︂︇​︁︂︈reports for funders/donors/government institutions that finance/subsidize the activities of the organization
• Preparation of controlling reports including interpretations and economic analyses
• Ongoing training and adaptation to the legal requirements in the financial management system
• Sound knowledge of economic legislation

We offer:
• Attractive and motivating salary
• Bonus depending on length of service
• 8 hour days, 40 hours/week

Interested candidates are asked to send a CV and a letter of application to our consultant
Xenia Kränkl: x.kraenkl@hrcd.at

Please indicate in the subject of the message: Finance Director Sibu

Only people who meet the above requirements will be contacted and selected for an interview. For more information you can call +43 664 454 2552.

Elijah is an organization that protects children from any form of abuse or inappropriate behavior and has a functional child protection policy. The non-profit organization founded in 2012, which is represented in 6 municipalities in the Sibiu district in Romania. It exists to support children, young people and adults to lead autonomous and fulfilling lives.

Asociația Elijah Inițiativa Socială Ruth Zenkert este o asociație non-profit, înființată în anul 2012. Obiectivul principal al asociației este furnizarea de servicii sociale de calitate copiilor și familiilor aflate în dificultate economică și socială de pe Valea Hartibaciului. În acest sens Asociația a înființat centre sociale, în cadrul cărora copiii din comunitate beneficiază de: program after-school, găzduire și supraveghere pe timp de zi, socializare şi petrecere a timpului liber, devoltarea creativității. Copiii care doresc și au abilități și aptitudini artistice beneficiază de servicii vocaționale în cadrul Proiectului ”Școala de Muzică”, aceștia având posibilitatea să învețe să cânte la diferite instrumente muzicale. Asociația a obținut rezultate foarte bune pe plan comunitar: s-a redus abandonul școlar și familial, rezultatele școlare ale copiilor angrenați în proiectele after-school s-au îmbunătățit, a crescut gradul de socializare a copiilor. Toate acestea se pot realiza cu sprijinul fondatorilor asociației, precum si echipei de profesionisti care sprijina zilnic copiii si familiile dezavantajate.

Publicat 13 Iun. 2024 Reactualizat 29 Iun. 2024 Expiră 13 Iul. 2024