Gratis

Expert SAN, Storage & Backup

ANDREAS STIHL POWER TOOLS

Candidatul Ideal

  • Solid experience with remote Storage and Backup operation in an on-premises data center. Any knowledge about Azure and or cloud is a benefit but not require;
  • Good knowledge of backup/restore technology and disaster recovery processes;
  • Knowledge of Commvault preferred;
  • Expertise in general Operating System operation, Windows, Linux, etc. for physical and virtual workloads;
  • Configure and manage Brocade/Cisco SAN switches;
  • Experience working with large enterprise environments and governance models is an asset.
  • An open-minded and curious person with good communication skills combined with an innovative and problem-solving approach to completing tasks;
  • Ability to take ownership and effectively engage in continuous improvements within a broader perspective;
  • A team-oriented person.

Descrierea jobului

  • Manage Storage and Backup platforms in data centers and cloud;
  • Storage and Backup infrastructure (Storage appliances, SAN switches, VTL, ︁︀​︂︃︃​︈︃​︀Backup appliance, Agents, tools) upgrades hardware, firmware or software;
  • Participate in disaster recovery exercises, design and maintain disaster recovery plans;
  • Demonstrate expertise in troubleshooting of Storage, SAN, and Backup issues;
  • Work with Vendor and Customer during the hardware and performance issues;
  • Recommend permanent and temporary solutions and the next course of action to resolve problems and issues;
  • Perform Root Cause Analysis (RCA) and document RCA-based corrective action;
  • Develop and maintain documentation related to installation, administration, maintanance, processes, and resolutions;

Fondatorul companiei noastre, Andreas Stihl, a dezvoltat primul său motoferăstrău în 1926. Sloganul său: „Să ușureze munca oamenilor cu și în natură”. Acest principiu călăuzitor este încă de o importanță fundamentală pentru noi astăzi. Ne proiectăm produsele pentru a se potrivi cerințelor clienților noștri. De la înființare, acum mai bine de 90 de ani, compania a crescut de la o afacere cu un singur om la un producător global de motoferăstraie și echipamente pentru exterior. Ideile inovatoare, know-how-ul intern și măiestria meticuloasă au dus la un portofoliu de produse larg și în continuă expansiune. STIHL a fost cel mai vândut brand de ferăstraie cu lanț din lume din 1971. Inovațiile noastre remarcabile au stabilit reperul pentru industrie în mod repetat.

Dorim să continuăm să creștem și să ne menținem valorile și în viitor. La urma urmei, succesul de durată poate fi obținut doar prin aderarea la principii solide. Suntem mândri să privim înapoi la cei peste 90 de ani de STIHL.

Publicat 6 Sept. 2024 Reactualizat 13 Sept. 2024 Expiră 6 Oct. 2024