Gratis

Expert Contabil

Top Performance Management S.R.L.

Candidatul Ideal

Cerinte:
  • Verificarea balantei lunare;
  • Intocmirea si depunerea declaratiilor lunare/anuale (D300, D390, D394, SafT, D700, D101, D107, D177, Declaratia Unica);
  • Intocmirea bilantului anual si a raportarilor semestriale;
  • Evidenta contabila (registre si jurnale);
  • Intocmirea unor rapoarte financiare specifice (analiza cheltuieli, situatia fluxurilor de trezorerie);
  • Inregistrarea notelor contabile, cand si daca este cazul.

Candidatul ideal:
  • Studii superioare finalizate in domeniul Finante / Contabilitate;
  • Foarte bune abilitati de utilizare a programelor informatice (in special softul integrat Pluriva);
  • Abilitati dezvoltate de planificare si organizare;
  • Cunostinte solide de contabilitate si fiscalitate.

Profilul candidatului:
  • Studii economice superioare;
  • Specializare in domeniul financiar-contabil
  • Expert contabil, membru CECCAR, reprezinta un avantaj;
  • Experienta anterioara de minim 3-5 in evidenta contabila completa dovedita pentru societati din domeniul comertului si a constructiilor;
  • Cunoasterea standardelor nationale de contabilitate si a legislatiei in domeniu;
  • Nivel avansat de operare MS Office (Excel: Sumif, PivotTable, ect);

Descrierea jobului

Postul este situat in cadrul departamentului Economic, iar domeniul de activitate al companiei este in aria productiei si comercializarii dispozitivelor ︁︀​︂︃︃​︁︂︁​︆︄medicale.

Responsabilitati:
  • Inchiderea rapoartelor lunare, semestriale si anuale;
  • Intocmirea situatiilor financiare anuale si raporturilor semestriale si depunerea acestora in termenul legal;
  • Intocmirea si depunerea declaratiilor in conformitate cu cerintele si termenele prevazute de legislatia in vigoare;
  • Asistenta, consultanta si reprezentare a conducerii in relatia cu autoritatile fiscale pentru rambursari de TVA (daca este cazul) si taxe necuvenite;
  • Analiza structurii veniturilor si cheltuielilor societatii, raportarea centrelor de cost, bugetarea si planificarea;
  • Verificarea lunara a inregistrarilor contabile si urmarirea corelatiilor dintre conturi;
  • Completarea registrelor contabile obligatorii respectand termenele legale specifice;
  • Participarea la elaborarea bugetului de venituri si cheltuieli;
  • Inregistrarea in contabilitate a documentelor financiar-contabile, cand si daca este cazul si verificarea facturilor de cumparare si de vanzare introduse in programul de contabilitate;
  • Verificarea si inchiderea fiselor de parteneri;
  • Verificarea lunara a depasirii limitelor privind regimurile fiscale in care se incadreaza societatile;
  • Inchiderea lunara a conturilor de cheltuieli, venituri si TVA;
  • Intocmirea si analiza balantei lunare, verificand ca toate tranzactiile sunt inregistrate corect;
  • Intocmirea si depunerea declaratiilor fiscale lunare si/sau trimestriale;
  • Tinerea corecta si la zi a evidentei financiare si contabile;
  • Crearea de rapoarte periodice, in softul Pluriva in functie de necesitati;
  • Mentinerea la curent legislatia in vigoare in domeniul financiar si contabil;
  • Supervizarea implementarii procedurilor de contabilitate cu ajutorul programului informatic;
  • Verificarea schimbarilor legislative care apar, cu ajutorul programelor de legislatie;
  • Orice alte situatii economice ce se raporteaza in companie sau sunt solicitate de catre conducerea societatii.

Beneficii:
  • Mediu de lucru dinamic si profesionist;
  • Salariu motivant;
  • Telefon de serviciu;
  • Asigurare medicală privata după perioada de proba;
  • Contract de munca pe perioada nedeterminata

Compania Top Performance Management s-a înfințat în anul 2019, ca o companie de servicii și soluții integrate de consultanță în: - Contabilitate | Consultanță fnanciară | Audit - Managementul Resurselor Umane - Branding, marketing & design - Traduceri - Managementul flotei auto - Transport și expediții - Consultanță juridică pentru afaceri - Soluții administrare clădiri

Publicat 26 Iul. 2024 Reactualizat 25 Aug. 2024 Expiră 25 Aug. 2024