Gratis

Electrician

Cargill Romania

Candidatul Ideal

Cerințe:
  • Studii medii de profil, studii universitare de specialitate prezinta un avantaj;
  • Experiență în mentenanță electrica a echipamentelor industriale într-o unitate de producție: minimum 3 ani
  • Competente digitale, operare PC, utilizare pachet Microsoft Office

Descrierea jobului

Responsabilități:
  • Face necesarul de materiale solicitand sa fie aprovizionat din timp cu tot ce este necesar executarii lucrariilor de ︁︀​︂︃︃​︉︆​︆︄mentenanta a echipamentelor de productie;
  • Face inregistrari zilnice sau ori de cate ori este pe tura in registrele de la cazanul de abur/compresorul de aer/registrele de inregistrare a consumurilor de energie electrica, apa si gaze;
  • Este direct responsabil de buna stare de functionare a instalatiilor, echipamentelor industriale din punct de vedere electric (JT);
  • Raspunde de sculele, utilajele, aparatele, dispozitivele, uneltele etc. pe care le are in primire pe inventar;
  • Intrerupe alimentarea cu energie electrica si separa instalatia sau parte de instalatie, dupa caz, la care urmeaza sa lucreze conform procedurilor (aplica in totalitate si tot timpul procedurile LOTO – de blocare/etcichetare a surselor de energie electrica, pneumatica, hidraulica), deci scoate de sub tensiune echipamentele electrice conform normelor tehnice de securitate a muncii și PSI / EHS;
  • Identifica instalatia, echipamentul sau partea de instalatie, echipament in care urmeaza sa lucreze si anunta seful direct si operatorii echipamentelor respective, marcheaza si eticheteaza zona de lucru respectiva;
  • Verifica lipsa tensiunii si legarea imediata a instalatiei sau a partii de instalatie la pamant si in scurtcircuit;
  • Delimiteaza corespunzator conform NGPM zona de lucru;
  • Se asigura impotriva acccidentelor, incidentelor si near-mis-urilor de natura neelectrica ce ar putea surveni pe parcursul executarii lucrarii;
  • Verifica integritatea izolatiei, ingradirilor, componentelor electrice a echipamentelor;
  • Verifica instalatiile de protectie prin legare la nul si/sau legare la pamant
  • Verifica echipamentul de protectia muncii (E.I.P.) din dotare;
  • Executa legaturile la pamant si in scurtcircuit in zona de lucru
  • Are grija de folosirea aparatelor electrice portabile sau fixe sa se conecteze la instalatia de legare la pamant;
  • Răspunde de funcționarea în condiții de siguranță a instalațiilor, echipamentelor electromecanice aflate în aval de transformatoarele de medie tensiune; asigură buna funcționare a utilajelor și echipamentelor din punct de vedere electric (JT), mecanic (actionare pneumatica, hidraulica); analizează și remediază operativ defecțiunile tehnice apărute pe parte electromecanica, asigură funcționarea în regim de lucru automat a utilajelor din flux conform schemei de automatizare a liniilor de fabricație;
  • Verifică funcționarea corectă a utilajului după intervenție;
  • Participă activ la respectarea „Planului de mentenanță anual”; respectă perioadele de revizii (corective, preventive, predictive);
  • Înregistrează operațiile efectuate in fișa tehnică a utilajelor,in rapoartele de opriri, in dispozitiile de lucru;
  • Participă la activitatea de reparații la utilajele si instalațiile din dotare verificând respectarea normelor HACCP astfel încât să fie eliminate sau reduse la un nivel acceptabil riscurile fizice ce pot influența siguranța produsului;
Condiții de lucru
  • Program de lucru în ture: 8h/zi, Luni-Vineri; 3 schimburi
  • Se poate lucra suplimentar, inclusiv in weekend, cu respectarea prevederilor legale in vigoare
  • Contract de muncă pe perioadă nedeterminată
Beneficii
  • Asigurare medicală privată și asigurare de viață
  • Prime de sărbatori și de vacanță
  • Spor de week-end și de ore suplimentare
  • Tichete de masă în valoare de 30 RON/zi
  • Decontare transport
  • Scutire de impozit si contributii de sanatate cf Legii nr 135/2022

Descrierea companiei

Cine suntem
Cargill activează în România încă din anul 1996, cu sediul central in București. Datorită importanței pe care o acordă pieței locale, compania desfășoară activități în mai multe linii de afaceri:

  • Comercializarea de cereale, semințe oleaginoase și srot de soia
  • Servicii de depozitare în silozuri
  • Producerea de nutreţuri pentru animale

Fabrica de nutrețuri pentru animale din Craiova face parte din grupul Cargill care a achiziționat PROVIMI la nivel global, în noiembrie 2011.

Publicat 19 Iun. 2024 Reactualizat 29 Iun. 2024 Expiră 19 Iul. 2024