Gratis

ECONOMIST

BANCA COOPERATISTĂ BAIMAREANA

Candidatul Ideal

Economist

Descrierea jobului

a) Raportează în mod regulat organului de conducere al băncii cooperatiste şi coordonatorului funcţiei de conformitate de la Banca Centrală ︁︀​︂︃︃​︇︉​︆︄Cooperatistă CREDITCOOP asupra oricăror aspecte legate de riscul de Conformitate și riscul de spălare a banilor şi finanţare a terorismului, evaluat prin utilizarea unor indicatori de performanță;

b) Are dreptul și obligația să informeze organul de conducere cu privire la investigaţiile sale legate de posibile încălcări ale politicii de conformitate;

c) În cazul în care, pe parcursul investigaţiilor, se constată nereguli sau încălcări ale politicii de conformitate, are dreptul și obligația să raporteze direct organelor cu funcţie de supraveghere;

d) Acordă consultanţă organului de conducere cu privire la măsurile care trebuie luate pentru a asigura conformitatea cu prevederile cadrului legal și de reglementare și cu standardele aplicabile și trebuie să evalueze posibilul impact al oricăror modificări ale cadrului legal și de reglementare asupra activităților băncii cooperatiste și cadrului de conformitate;

e) Deficienţele identificate în activitatea de conformitate din cadrul procesului de control intern vor fi aduse la cunoştinţă imediat persoanelor care dețin funcții-cheie din cadrul băncii cooperatiste, conform reglementărilor CREDITCOOP;

f) Deficienţele majore identificate în activitatea de conformitate din cadrul procesului de control intern vor fi raportate organului de conducere a băncii cooperatiste, precum şi coordonatorului funcţiei de conformitate de la Banca Centrală Cooperatistă CREDITCOOP;

g) Transmite la structurile funcţionale ale băncii cooperatiste aspectele comunicate de Banca Naţională a României şi/sau stabilite de CREDITCOOP, inclusiv cele legate de activitatea de prevenire şi spălare a banilor, de punere în aplicare a sancţiunilor internaţionale de blocare a fondurilor, în scopul adoptării măsurilor de prudenţialitate adecvate pentru identificarea, evaluarea, monitorizarea şi raportarea riscului de conformitate și a riscului de spălare a banilor şi finanţare a terorismului;

Banca Cooperatistă ,,BAIMAREANA'' Baia Mare este instituţie de credit, constituită ca asociaţie autonomă de persoane fizice unite voluntar, fără nici un fel de discriminare pe criterii de naţionalitate, origine etnică, limbă, religie, apartenenţă politică, avere, condiţie socială, rasă sau sex, în scopul îndeplinirii nevoilor şi aspiraţiilor lor comune de ordin economic, social şi cultural, a cărei activitate se desfăşoară, cu precădere, pe principiul întrajutorării membrilor cooperatori.
Publicat 19 Iun. 2024 Reactualizat 19 Iun. 2024 Expiră 30 Iun. 2024