Gratis

Economist contabil Senior

TRANSILVANIA TRUCKING COMPANY S.R.L.

Candidatul Ideal

  • Absolvent studii superioare economice
  • Experienta : minim 5 ani
  • Cunostinte operare PC-pachetul MS Office nivel mediu (buna cunostere MS EXCEL)
  • Limba engleza - nivel mediu
  • Abilitati de organizare si planificare
  • Meticulozitate si acuratete
  • Persoana dinamica, deschisa, orientata spre solutii
  • Seriozitate si implicare.
  • Cunoasterea programelor ODOO sau Microsoft Dynamics AX constituie un avantaj.

Descrierea jobului

  • Inregistrarea corecta si completa a tuturor documentelor contabile, conform legislatiei in vigoare.
  • Realizarea operatiunilor de inchidere de luna: inchidere ︁︀​︂︃︃​︁︂︇​︁︂︈venituri/cheltuieli, inchidere TVA, analiza soldurilor din balanta -contabila analitica, analiza rulajelor conturilor, calculul impozitelor.
  • Inregistreaza, sorteaza si depoziteaza documentele financiar-contabile in conformitate cu normele existente
  • Utilizeaza programe informatice de specialitate pentru a introduce si inregistra datele primare precum si pentru a dezvolta rapoarte contabile si operationale
  • Alege conturile din planul de conturi in functie de specificul activitatii si aloca intrarile in conturile adecvate
  • Participa la intocmirea balantelor contabile, bilanturilor si anexelor specific
  • Acorda suport in activitatea de raportare lunara catre autoritati si catre managementul companiei si grupului (Intocmirea declaratiilor lunare TVA 300, 390, 394)
  • Suport pentru solicitari punctuale management si raportari punctuale in structura si timpul solicitate, asista managerul in probleme financiar-contabile si vine cu solutii la situatiile din departament si companie.
  • Alte sarcini si responsabilitati aferente departamentului financiar-contabil, in functie de proiectele companiei si la solicitarea managerului.

Transilvania Trucking Company SRL face parte din Jost Group - grup international de transport avand sediul in Luxemburg si Belgia, cu o vasta traditie in transportul de marfa inca din 1958. Compania noastra activeaza pe piata internationala a transporturilor de peste 13 ani, avand un numar aproximativ de 900 de angajati.

Publicat 23 Sept. 2024 Reactualizat 23 Sept. 2024 Expiră 23 Oct. 2024