Gratis

Director economic

FEDERATIA CASELOR DE AJUTOR RECIPROC DIN ROMANIA

Candidatul Ideal

ANUNT RECRUTARE PERSONAL
Federatia Caselor de Ajutor Reciproc din Romania (FEDCAR), recruteaza in vederea angajarii, persoana pentru postul de director economic, full time.

DESCRIEREA ORGANIZATIEI
FEDCAR este organizatie neguvernamentala, nonprofit, (ONG), persoana juridica romana, de drept privat.
Este formata prin asocierea de case de ajutor reciproc (CAR), care sunt la randul lor ONG, cat si institutii financiare nebancare (IFN).
Rolul FEDCAR este de reprezentare, indrumare, supraveghere si control a membrilor asociati.
Activitatea se desfasoara la sediul FEDCAR, in Otopeni, jud ilfov.

DESCRIEREA POSTULUI
Directorul economic al FEDCAR are printre atributii specifice si urmatoarele:
Organizează și conduce evidenta contabila a FEDCAR, in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare;
Asigura faptul ca toate evidentele contabile sunt adecvate, actualizate si pastrate in conformitate cu legislatia specifica;
Asigura respecatrea legislatiei fiscale, la nivelul FEDCAR
Intocmeste proiectul Bugetului de Venituri si Cheltuieli si raporteaza lunar realizarea lui;
Face plati si incasari in relatia cu tertii; asigură desfășurarea operațiunilor de decontare cu furnizorii și beneficiarii;
Organizeaza contabilitatea operatiunilor de capital, a imobilizarilor, a stocurilor, a tertilor, trezoreria, contabilitatea cheltuielilor, a veniturilor si a rezultatului, contabilitatea angajamentelor si a altor elemente patrimoniale, in conformitate cu legislatia in vigoare;
Organizeaza si asigura inregistrarea corecta, in evidenta contabila, a tuturor operatiunilor financiare
Intocmeste balanta de verificare, sintetica si analitica
Intocmeste bilantul contabil si asigura depunerea lui la termen;
Asigura la Directia Finantelor Publice teritoriala a registrelor de contabilitate obligatorii si completarea la zi a acestora;
Informeza, de cate ori este cazul, asupra noutatilor legislative din domeniul economic, financiar, fiscal, aplicabile activitatii CAR;
Asigură disponibilitățile necesare și mentinerea capacitatii de plată si a solvabilitatii FEDCAR;

Intocmeste si asigura calculul drepturilor bănești ale personalului angajat, a indemnizatiilor cuvenite de organele alese;
Organizeaza registrul general de evidenţă a salariaţilor şi opereaza înregistrările prevăzute de lege (REVISAL);

CERINTELE POSTULUI

Educatie & experienta:
Domeniul de activitate - contabilitate
absolvent al unei facultăți de profil economic (de preferat contabilitate)
experienta anterioara si cunostinte solide si dovedite in contabilitatea ONG si comerciala;
cunostinte si experiență anterioară relevanta în domeniul financiar/fiscal specific constituie un avantaj;
calitatea de expert contabil este un avantaj;
experienta in intocmirea si raportarea salarizarii si a indemnizatiilor;
cunoastere solida a legislatiei specifice activitatii ONG;
experienta dovedita in analiza evidentelor contabile ale IFN, constituie un avantaj;
disponibilitate pentru delegatii si deplasari pentru oferirea de consultanta si analiza contabila/fiscala catre CAR afiliate.
posesor de permis de conducere;
capacitate dovedita de vorbit in public, sustinerea de prezentari si informari, atat in format fizic, cat si online;

Competente :
cunoștințe solide în domeniul contabilitatii, fiscalitatii și raportarii financiare
analiza financiar contabila și utilizarea avansată a softurilor de contabilitate și ERP
utilizarea softurilor Microsoft Office
planificare financiara, cash-flow, interpretarea datelor contabile/financiareSoft Skills:
spirit analitic, atentie la detalii și rigoare în abordarea sarcinilor
capacitate de concentrare, analiză și sinteză a datelor si rapoartelor contabile
orientare către rezultate, ordine si bun planificator

Comunicare și raportare:
Furnizarea de rapoarte și prezentări periodice pentru echipa de conducere;
Comunicarea eficientă a informațiilor financiare și a politicilor contabile ale federatiei către autoritati, membrii afiliati, angajați și alte părți interesateManagementul relațiilor:
Interacțiune cu colegi și echipe pentru a asigura informarea si actualizarea in domeniul contabilitatii, fiscalitatii si a activităților financiare si alinirea acestora cu obiectivele FEDCAR
Contribuție la elaborarea si actualizarea politicilor contabile pentru îmbunătățirea eficienței operaționale a activitatii membrilor afiliati, mentinerea activitatii in cadrul legal;

Scrisoare de intentie si CV detaliat, in limba romana, la: contact@fedcar.ro, pana la data de 4 iulie 2024.
Publicat 18 Iun. 2024 Reactualizat 2 Iul. 2024 Expiră 18 Iul. 2024