Gratis

Director Comercial

NRG CABLES S.R.L.

Candidatul Ideal

  • Studii superioare finalizate, preferabil ȋn domeniul economic, inginerie, management;
  • Cunoasterea limbii engleze la nivel avansat (interviurile se sustin in ︎ limba engleza);
  • Disponibilitate pentru program prelungit de muncă;
  • Disponibilitate pentru relocare permanenta in Targu Mures;
  • Un bun antreprenor, bine organizat/a si atent/a la detalii, cu respect pentru clienti si motivat/a sa ofere un serviciu impecabil acestora;
  • Persoana smart, hotarata, care vede oportunitatile, stie ce isi doreste din perspectiva carierei si e dispusa sa faca eforturile necesare in vederea realizarii telului propus;
  • Abilităti de organizare și planificare, capacitatea de a gestiona eficient programul si responsabilitățile, de a prioritiza sarcinile;
  • Abilități de adaptare și învățare rapidă, capacitatea de anticipa nevoile si schimbările astfel încât sa fim in pas cu activitățile din companie si din industrie;
  • Abilitatea de a analiza informațiile, de a identifica problemele și de a găsi soluții eficiente pentru a sprijini procesul decizional al conducerii;
  • Capacitatea de a gestiona sarcini multiple simultan, de a dovedi profesionalism in condiții de presiune
  • Responsabilitate, capacitatea de asumare a sarcinilor si de a lua decizii complicate
  • Capacitatea de a lucra constant si susținut, orientat spre rezultat;
  • Implicare, onestitate, devotament si loialitate in toate activitățile desfășurate;
  • Spirit energic, deschidere, rezistenta la efort prelungit si stres;
  • Capacitate de a veni cu propuneri, inițiative de îmbunătățire continua si optimizare constanta;
  • Excelente abilități de comunicare și relaționare interpersonală, spirit sociabil, empatic;
  • Interes pentru autoeducare si învățare continua, motivație pentru excelenta;
  • Discreție și confidențialitate absolută în gestionarea informațiilor sensibile;
  • Cunoștințe avansate de operare PC și a programelor Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint);

Descrierea jobului

Directorul Comercial este persoana care răspunde de elaborarea şi îndeplinirea Politicii Comerciale a firmei. Are ca obiectiv general organizarea, planificarea, ︁︀​︂︃︃​︇︂​︁︃︁conducerea, coordonarea şi controlul întregii activităţi comerciale a firmei, prin utilizarea eficientă a tuturor resurselor interne şi externe avute la dispoziţie.
Directorul Comercial corelează în permanenţă acţiunile comerciale ale firmei cu activitatea globală a acesteia în scopul existenţei unei politici unitare de promovare a produselor firmei.

In activitatea desfasurata principalele responsabilitati vor fi:

- Asigurarea structurii organizationale a Departamentului Comercial astfel incat sa constituie motorul de dezvoltare in vederea realizarii planurilor strategice de dezvoltare ale firmei. Alinierea la standardele profesionale de pe piata in ceea ce priveste personalul din subordine.
- Urmarirea zilnica a activitatii personalului aflat in subordine pentru asigurarea aplicarii corecte a procedurilor operationale de vanzare;
- Adaptarea structurii de vanzari in functie de particularitatile impuse de piata si de posibilitatile de dezvoltare a afacerii;
- Urmarirea permanenta a pozitionarii in piata: Folosirea de instrumente de piata pentru pozitionarea cat mai corecta- baze de date cumparate, studii de piata, participarea la conferinte, targuri, orice fel de evenimente din care putem beneficia de avantaje in materie de know how, piete noi etc.
- Intocmirea si actualizarea analizei de benchmarking in permanenta in vederea integrarii aspectelor identificate drept pozitive, respectiv a eliminarii factorilor de risc
- Definirea obiectivelor de vanzari si asigurarea suportului in indeplinirea acestora;
- Dezvoltarea de clustere la nivel de clienti / piata si aplicarea pentru fiecare a unui mix de marketing personalizat;
- Dezvoltarea in permanenta a bazei de date clienti, aducand aportul pentru imbogatirea ei ca date, structura, fluxuri descries;
- Cresterea marginii comerciale cu focus pe produsele mai profitabile in conditiile neindepararii de la politica firmei in materie de reducere a riscului de afacere prin diversificarea pietelor;
- Identificarea si includerea in contractele incheiate de clauze prin care se minimizeaza atat riscul valutar cat si riscul generat de evolutia pretului metalelor pe piata;

Beneficii:

  • ​Contract individual de munca incheiat pe perioada nedeterminata, perioada de proba 3 luni;
  • Salariu net de pana la 3000 euro/luna si bonusuri in functie de targetul si obiectivele atinse;
  • Mașina de serviciu Skoda Octavia sau echivalentul acestui tip de autoturism cu toate costurile incluse, utilizarea autoturismului pentru nevoi personale si posibilitatea de achiziție a autovehiculului la final de leasing, la prețul valorii reziduale;
  • Pentru relocare in judetul Mures se asigura cazare si plata chiriei pentru o locuinta pusa la dispozitie de catre companie;
  • Participare la profit in cazul realizării unor proiecte agreate in avans, suplimentar bonusurilor;
Publicat 9 Aug. 2024 Reactualizat 8 Sept. 2024 Expiră 8 Sept. 2024