Gratis

Customer Quality Engineer

NIMET S.R.L.

Candidatul Ideal

  • Bachelor’s degree in Engineering, Quality Management, or a related field
  • Minimum of 5 years of experience in quality engineering, preferably in a customer-facing role
  • Strong knowledge of quality management systems, tools, and methodologies
  • Excellent problem-solving skills and attention to detail
  • Proficient in statistical analysis and quality control software
  • Strong communication and interpersonal skills
  • Ability to work independently and as part of a team

Descrierea jobului

Position Overview:

We are seeking a dedicated and experienced Customer Quality Engineer to join our dynamic team. The ideal ︁︀​︂︃︃​︈︃​︁︃︀candidate will act as the primary liaison between our customers and internal teams, ensuring that customer quality requirements are met and exceeded. This role is crucial for maintaining high levels of customer satisfaction and continuous quality improvement.

Key Responsibilities:

Customer Communication and Support:
  • Serve as the main point of contact for customer quality concerns and inquiries.
  • Address and resolve customer complaints and issues promptly to ensure satisfaction.
  • Provide technical support and guidance to customers on quality-related matters.
  • Ensure all products meet customer specifications, quality standards, and regulatory requirements.
Root Cause Analysis and Problem Resolution:
  • Perform root cause analysis on customer-reported defects and issues.
  • Develop and implement effective corrective action plans to prevent recurrence of issues.
  • Document and communicate findings and solutions to both internal teams and customers.
Customer Feedback and Relationship Management:
  • Gather and analyze customer feedback to identify opportunities for product and process improvements.
  • Maintain positive relationships with customers by providing timely and effective solutions to quality issues.
  • Prepare and present quality reports, performance metrics, and improvement plans to management and customers.

Înființată ca producător de nișă de tije și tuburi de piston pentru sisteme hidraulice de ridicare, încărcare și manipulare, NIMET a început cu doar 10 angajați și o unitate de producție de aproximativ 500 mp. La scurt timp după start-up, multinaționala austriacă, Palfinger, liderul global de piață a macaralelor, a intrat într-un joint venture cu compania românească.

În mai puțin de 10 ani, micul producător est-european s-a transformat într-unul dintre cei mai respectați lideri din industrie, cu o prezență globală și peste 800 de angajați. Produsele fabricate în Dâmbovița ajung în 60 de ţări din Europa, America de Sud şi America de Nord.

În prezent, Nimet investeşte într-o nouă fabrică la Târgovişte, care are scopul de a creşte capabilităţile şi a de a completa portofoliul companiei cu produse mai complexe, de nişă.

Prin aplicarea cu CV-ului dvs. la acest job sunteți de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal, conform Regulamentului privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal. Aceste date ne sunt necesare pentru desfășurarea procesului de recrutare.

Publicat 6 Iun. 2024 Reactualizat 3 Iul. 2024 Expiră 6 Iul. 2024