Gratis

CONTABIL

GRADINITA HEIDI

Candidatul Ideal

Cerințe:

Studii superioare în contabilitate, finanțe sau economie.
Experiență de minim 3 ani într-o poziție similară.
Cunoștințe solide de legislație fiscală și reglementări contabile.
Utilizare avansată a soft-urilor contabile (ex: Saga, Ciel, Navision) și MS Excel.
Experiență în întocmirea și interpretarea bilanțurilor, declarațiilor fiscale și a altor rapoarte financiare.
Atenție la detalii și abilități analitice puternice.
Abilități excelente de organizare și respectarea termenelor limită.
Integritate profesională și respectarea normelor etice.

Abilități și calități personale:

Capacitate de analiză și soluționare a problemelor financiare complexe.
Comunicare clară și abilitatea de a prezenta informații financiare într-un limbaj accesibil.
Flexibilitate și abilitatea de a lucra eficient sub presiunea termenelor.
Spirit de echipă și colaborare cu diverse departamente.
Orientare către îmbunătățire continuă și deschidere pentru învățare.

Descrierea jobului

Înregistrarea corectă și completă a tranzacțiilor contabile în conformitate cu legislația în vigoare, utilizand software disponibil.
Întocmirea și verificarea documentelor ︁︀​︂︃︃​︈︃​︀contabile (facturi, chitanțe, dispoziții de plată/încasare, registre contabile, mijloace fixe, etc).
Contabilizarea încasărilor și plăților din casă și conturi bancare.
Gestionarea și monitorizarea conturilor de clienți și furnizori.
Monitorizare cheltuieli/venituri înregistrate în avans
Inregistrare si monitorizare accruals
Verificare si reconciliere fise parteneri
Încadrarea corectă a veniturilor și cheltuielilor pe centre de cost

Emiterea facturilor către clienți (părinți sau alte entități).
Monitorizarea și urmărirea încasărilor facturilor emise.
Reconcilierea conturilor de clienți și înregistrarea încasărilor corespunzătoare.
Comunicarea cu clienții privind eventuale întârzieri la plată sau erori în facturare.

Gestionarea colectării plăților restante de la clienți.
Comunicarea și negocierea cu debitorii pentru a soluționa eventualele datorii restante.

Menținerea relațiilor cu instituțiile statului (ANAF, ITM, Primărie, alte autorități locale).
Participarea la controalele sau inspecțiile realizate de autorități și pregătirea documentelor solicitate.

Implementarea deciziilor strategice și financiare ale managementului.
Gestionarea și optimizarea resurselor financiare ale grădiniței și ale altor entități din grup.
Participarea la întâlniri de management și oferirea de rapoarte financiare relevante.
Propunerea de soluții pentru eficientizarea activității contabile și financiare.

Organizarea și gestionarea inventarului activelor și stocurilor.
Verificarea periodică a stocurilor și activelor și întocmirea rapoartelor de inventariere.

Beneficii:

Mediu de lucru dinamic și profesionist.
Oportunități de dezvoltare profesională și acces la formări continue.
Pachet salarial competitiv și bonusuri de performanță.

Dacă te regăsești în descrierea de mai sus și îți dorești o carieră într-o companie în plină dezvoltare, trimite CV-ul tău la larisa@centrulheidi.ro.

Grădinița Heidi din Brașov este un loc dedicat educației și dezvoltării armonioase a 350 de copii, oferind un mediu cald, primitor și sigur. Cu o abordare modernă și o echipă de 60 de educatori pasionați, Grădinița Heidi promovează creativitatea, învățarea prin joc și dezvoltarea abilităților sociale. De 20 de ani punem accent pe o educație de calitate, adaptată nevoilor fiecărui copil, într-o atmosferă de încredere și respect. Alătură-te echipei noastre și contribuie la formarea generațiilor viitoare într-un mediu plin de entuziasm și grijă!
Publicat 30 Sept. 2024 Reactualizat 30 Sept. 2024 Expiră 30 Oct. 2024