Gratis

Contabil Senior

ALIRA RECRUITMENT SRL

Candidatul Ideal

AliRa Recruitment recrutează pentru clientul său, companie multinaționala de top, cu activitate pe segmentul de producere și comercializare a sistemelor de irigații în agricultură, aflată în plin proces de expansiune in Romania, o poziție de Contabil Senior pentru birourile din zona Militari-Bucuresti.

Profil candidat:
  • Minim 5 ani experiență profesională intr-o pozitie similara (reprezinta un avantaj activitatea in companii de productie);
  • Studii economice/contabilitate;
  • Bune cunoștințe de contabilitate de gestiune, stocuri, mijloace fixe, calcul de producție, raportări, bugete, legislație TVA și fond de mediu;
  • Bune abilități operare ale pachetului MS Office;
  • Experiență în utilizare sisteme ERP;
  • Nivel mediu spre avansat limba engleza
Aptitudini si abilități:
  • Atenție la detalii;
  • Bune abilitati de organizare si prioritizare a sarcinilor;
  • Capacitate de lucru in echipă;
  • Implicare, proactivitate si responsabilitate,

Descrierea jobului

  • Înregistrează corect și la timp în programul de contabilitate facturile de furnizori, extrase de banca, registru de casă și ︁︀​︂︃︃​︇︉​︆︄deconturi de cheltuieli ale salariaților;
  • Înregistrează în contabilitate documentele primare pe centre de cost;
  • Verifică integritatea documentelor primare și conformitatea documentelor contabile justificative în baza reglementărilor legale în vigoare;
  • Pregătește procese verbale de punere in funcțiune a MF sau obiecte de inventar;
  • Pregătește procese verbale de casare a MF-uri / scoatere din uz la obiectelor de inventar;
  • Verifică periodic sau ori de cate ori este nevoie fișele furnizorilor și clienților;
  • Verifică periodic sau ori de cate ori este nevoie fișele de platitor la ANAF si DITL;
  • Verifică corectitudinea înregistrarii în programul de contabilitate a producției (bonurile de consum , rapoarte de producție, asamblari);
  • Verifică evidența stocurilor;
  • Asigură furnizarea de rapoarte, situații la solicitarea altor departamente sau a managerului direct;
  • Participă la întocmirea lucrarilor de închidere a exercițiului financiar-contabil;
  • Verifică calculul amortizării lunare;
  • Participă la efectuarea si verificarea calculației de cost;
  • Participă la procesul de inventariere anuală;
  • Inregistrează operațiunile aferente inventarierii anuale (plusuri ,minusuri, compensari, ajustări de depreciere sau pierdere de valoare)
  • Verifică jurnalele de cumpărări/vănzari, reconciliează soldurile de stocuri, deconturi, avansuri salariați,etc;
  • Pregătește și depune declarații periodice (300, 100, 101, 394,390, intrastat) și situații financiare către autoritățile locale in termenele stabilite de legislație.
  • Completează registrul de evidență fiscală.

AliRa Recruitment is a Recruiting and Executive Search company with focus on agribusiness sector.

Publicat 3 Iul. 2024 Reactualizat 3 Iul. 2024 Expiră 2 Aug. 2024