Gratis

Contabil Sef

Rohde & Schwarz Topex SA

Candidatul Ideal

  • Studii superioare in domeniul economic, contabil sau financiar;
  • Cunostinte solide in domeniul financiar-contabil, precum si legislatia relevanta (Legea contabilitatii 82/1991, de regulamentul de aplicare a acesteia);
  • Foarte bune abilitati de utilizare a pachetului MS Office (Excel, Word);
  • Cunoasterea limbii engleze (scris si vorbit) la nivel mediu;
  • Atentie la detalii, abilitati de comunicare, seriozitate, corectitudine;
  • Abilitati excelente de gestionare a echipelor, cu experienta anterioara de cel putin 5 ani.

Descrierea jobului

Contabilul sef face parte din departamentul de Finante si Contabilitate si colaboreaza cu toate departamentele din cadrul companiei, avand urmatoarele ︁︀​︂︃︃​︇︂​︁︃︁responsabilitati:
  • Organizeaza, indruma, conduce, controleaza si raspunde de desfasurarea in mod eficient a activitatii financiar-contabile a societatii in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare;
  • Organizeaza si coordoneaza contabilitatea operatiilor de capital, a imobilizarilor, a stocurilor, a tertilor, a trezoreriei, a cheltuielilor, veniturilor si rezultatelor, a angajamentelor si altor elemente patrimoniale, precum si contabilitatea de gestiune in conformitate cu legislatia in vigoare;
  • Urmareste respectarea principiilor contabile si ale evaluarii patrimoniului;
  • Raspunde de consemnarea corecta si la timp, in scris, in momentul efectuarii ei, in documente justificative a oricarei operatii care afecteaza patrimoniul societatii si de inregistrarea cronologica si sistematica in evidenta contabila a documentelor justificative in conformitate cu prevederile legale in vigoare;
  • Organizeaza si participa la intocmirea lucrarilor de inchidere a exercitiului financiar-contabil, la operatiunile de inventariere a patrimoniului urmarind modul de valorificare a rezultatelor inventarierii;
  • Supervizeaza implementarea procedurilor de contabilitate cu ajutorul programului informational;
  • Supravegheaza reconcilierea si inchiderea conturilor;
  • Asigura si raspunde de elaborarea balantei de verificare la termenele stabilite de legislatia in vigoare;
  • Este consultat de catre entitatile functionale ale companiei in legatura cu problemele referitoare la activitatea serviciului financiar-contabilitate;
  • Este consultat de catre conducerea comp[aniei in probleme care sunt de competenta departamentului;
  • Avizeaza lucrari pe probleme de contabilitate a stocurilor, de urmarire, evidenta, decontari, cheltuieli-venituri, bilant, analize de sistem, tehnica de calcul;
  • Intocmeste evaluarea anuala asupra activitatii desfasurate de personalul din subordine;
  • Reprezinta compania in cazurile incredintate prin delegare;
  • Raspunde de eficienta si calitatea lucrarilor executate in cadrul serviciului la termenele stabilite prin reglementari interne sau prin alte acte normative;
  • Raspunde de buna pregatire profesionala a salariatilor din subordine si propune masuri pentru perfectionarea cunostintelor acestora;
  • Raspunde de respectarea programului de lucru si a disciplinei muncii in cadrul serviciului pe care il coordoneaza;
  • Raspunde de indeplinirea oricaror altor sarcini prevazute de Legea contabilitatii 82/1991, de regulamentul de aplicare a acesteia, precum si de celelalte reglementari legale in vigoare, pe linie economica si financiar-contabila.

With strong roots in IT&C Romanian industry since 1990, Rohde & Schwarz Topex, due to its innovative voice switching solution, has been part of the international high-tech company - Rohde & Schwarz, beginning with 2010. Since its foundation, the company’s culture stood for innovation, strong customer relationship and continuous performance both as an objective and a mindset.

Our main competencies are in the area of voice and data switching solutions, for both Mission Critical and Enterprise Communication applications but we are always ready to take on new challenges, matching creativity with awareness.

We develop, produce and market ideas and products based on IP technology, where we have identified significant potential for development.

Our brand-new premises bring many opportunities and a perfect environment for Rohde & Schwarz Topex employees, with a new high standard workspace, a modern building concept and a welcoming atmosphere that will increase flexibility and efficiency.

We care about our employees, their well-being at work and their professional evolution, also we help them fully achieve their potential!

Whatever the stage you are in, student, graduate or experience practitioner, in our company you find challenging career opportunities.

Join us and together we can share our passion for team spirit, innovative technology and a great working environment!

Publicat 1 Iul. 2024 Reactualizat 8 Iul. 2024 Expiră 31 Iul. 2024