Gratis

CONTABIL SEF

MENZIES AVIATION ROMANIA SA

Candidatul Ideal

✈Aviatia da senzatia.✈

Daca esti o persoana empatica si comunicativa, care poate rezolva orice problema cu dedicare, atunci incepe-ti calatoria ta profesionala alaturi de colegii nostri, care iti vor asigura suportul necesar in gestionarea cu succes a activitatii tale zilnice.
Candidatul ideal:
  • Să aibă cunoştinţe bune de limbă engleză;
  • Sa fie absolvent al unei universitati cu profil economic, cu diploma de licenta;
  • Să aibă cunoştinţe bune de operare PC şi cunoştinţe de utilizare a mijloacelor moderne de comunicare;
  • Să fie un bun comunicator;
  • Sa fie capabil sa intocmeasca rapoarte clare si concise si sa faca evaluari analitice;
  • Capabil sa faca fata unui program prelungit la rezolvarea unor probleme operative, in conformitate cu prevederile Codului Muncii si CCM la nivelul societatii;
  • Să fie organizat şi să aibă o metodă de lucru logică şi sistematizată;
  • Să rezolve operativ problemele intervenite in desfaşurarea activităţii financiar- contabile;
  • Să fie capabil să inţeleagă şi să respecte instrucţiunile verbale şi scrise transmise de către Director şi să fie capabil să ia hotărâri juste în conformitate cu responsabilităţile postului;
  • Să aiba o ţinută şi un comportament ireproşabil;
  • Să aibă cunoştinţe detaliate asupra menţinerii unui sistem de calitate şi de măsurare a performanţelor
  • Să aibă cunostinte solide asupra legislatiei din Romania legate de domeniul de activitate;
  • Să aibă cunostinte solide asupra problemelor de buget de venituri si cheltuieli;
  • Să fie capabil să motiveze şi să dezvolte personalul din subordine.

Descrierea jobului

Responsabilitati:
Stabileste prioritatile in executarea sarcinilor de catre salariatii din subordine;
Evalueaza periodic activitatea salariatilor din subordine;
Negociaza si conciliaza ︁︀​︂︃︃​︉︆​︆︄situatiile conflictuale aparute in relatiile interpersonale;
Propune sanctionarea salariatilor din subordine conform prevederilor contractului colectiv de munca si ale regulamentului de ordine interioara;
Propune schimbarea incadrarilor si a nivelurilor salariale pentru salariatii departamentului din subordine;
Coordoneaza si controleaza activitatea financiar contabila prin instruirea personalului si monitorizarea activitatii in vederea eficientizarii activitatii;
Conducerea activitatii departamentului din subordine in limitele bugetare aprobate;
Asigura predarea situatiilor finaciare la termenele stabilite;
Emite facturi din RSMS pentru solicitari rezervari ticketing
Inregistrari si ajustari baza de date reporting
Organizeaza procesul de audit intern / extern
Coordoneaza si controleaza procesul de reconcilieri 462
Tine legatura cu departamentul de facturare de la Praga si le transmite informatiile necesare privind refacturarea-backup
Organizeaza procesul de inventariere a elementelor de patrimoniu;
Inregistreaza in contabilitate nota contabila de salarii;
Centralizeaza si inregistreaza consumurile ( carburanti, consumabile, lichid degivrant)
Verifica jurnalele de vanzari si de cumparari in vederea centralizarii in decontul privind TVA intocmit lunar, conform legislatiei in vigoare;
Verifica si inregistreaza in contabilitate documentele legate de furnizori ( SUN- situatii centralizatoare, ICO);
Completeaza registrul jurnal, registrul fiscal si registrul inventar;
Verifica si vizeaza documentele contabile;
Inregistreaza in Sun reconcilierile lunare
Intocmeste situatia redeventelor lunare
Creaza furnizori si clienti in SUN
Prelucreaza procedurile de ticketing
Intocmeste si depune Declaratiile Bugetare si alte forme de raportare in termenele stabilite;
Intocmeste si depune Declaratiile Bugetare si alte forme de raportare in termenele stabilite
Verifica si vizeaza corectitudinea datelor din Balanta de verificare lunara
Inregistrarile in contabilitate se fac cronologic şi sistematic potrivit Planului de Conturi si normelor interne anexate (monthly review) care sunt parte integranta a fisei postului;
Prelucreaza si păstreaza informaţiile cu privire la situaţia patrimonială şi rezultatele obţinute; pastreaza relatiile cu acţionarii, clienţii, furnizorii, băncile, organele fiscale.
Beneficii:
  • pachet salarial motivant,
  • tichete de masa,
  • bonus lunar de performanta si bonus trimestrial,
  • asigurare medicala,
  • voucher anual de vacanta
  • mediu de lucru profesionist;
  • posibilitati de promovare;
  • training;
Nota:
Program 9.00-17.30;
Locatie: Calea Bucurestilor, nr. 224E, Otopeni, Ilfov (Platforma Aeroportului International Otopeni);

SC MENZIES AVIATION ROMANIA SA este membra a grupului Menzies Aviation PLC, a doua cea mai mare companie de handling din lume care deserveste, pe diverse Aeroporturi Internationale, majoritatea companiilor aeriene care transporta pasageri si/sau cargo, cu puncte de lucru in 246 de statii in lume (5 continente), cu peste 30.000 angajati, MA Romania este singura companie de handling care presteaza servicii pe 7 Aeroporturi din Romania.
Publicat 19 Iun. 2024 Reactualizat 26 Iun. 2024 Expiră 19 Iul. 2024