Gratis

Contabil / Economist

VCST AUTOMOTIVE PRODUCTION ALBA SRL

Candidatul Ideal

VCST Romania angajeaza Contabil / Economist in Alba Iulia. Perioada nedeterminata.

CANDIDATUL IDEAL:
Studii superioare de specialitate in domeniul economic
Cunoștințe avansate de contabilitate si fiscalitate in special:

OMF 1802/2014: cunoștințe legate recunoaștere elemente de Activ/Pasiv; cheltuieli si venituri; evaluarea elementelor de activ/pasiv;
Codul fiscal cunoștințe temeinice legate de impozitele directe;
Codul fiscal cunoștințe temeinice legate de regimul TVA aplicat diferitelor operațiuni economice legate de: livrări / achiziții intracomunitare, interne, non UE; prestări servicii /achiziții servicii intracomunitare, interne, non UE.

Cunoștințe avansate de limba engleză
Cunoștințe avansate de operare pachet MS Office – in special Excel
Experiență de peste 5 ani într-un rol similar.

Descrierea jobului

Economist
RESPONSABILITATI:
  • Înregistrarea tranzacțiilor economico-financiare in contabilitate.
  • Înregistrează tranzacțiile financiare referitoare la: vânzări, achiziții, plăți, încasări, amortizări, provizioane, ajustări ︁︀​︂︃︃​︇︂​︁︃︁samd.
  • Utilizează software de contabilitate pentru a introduce aceste date într-un sistem contabil structurat.Întocmirea și verificarea documentelor financiare.
  • Pregătește facturi, chitanțe, ordine de plată și alte documente relevante.
  • Verifică corectitudinea și integritatea documentelor financiare primite și/sau emise.Gestionarea conturilor contabile:
  • Monitorizează conturile contabile și asigură reconcilierea acestora
  • Identifică și corectează eventualele discrepanțe.Analiza financiară și raportarea:
  • Întocmește rapoarte financiare periodice.
  • Asigură conformitatea rapoartelor cu standardele contabile și reglementările legale.Planificarea și controlul bugetului:
  • Monitorizează cheltuielile și veniturile conform procedurilor interne si/sau politicilor contabile.Gestionarea impozitelor și conformitatea fiscală:
  • Calculează impozitele datorate de firmă și asigură plata acestora la timp.
  • Pregătește și depune declarațiile fiscale în conformitate cu reglementările fiscale.Consiliere financiară:
  • Oferă consultanță/suport în domeniul financiar colegilor din toate departamentele, pentru asigurarea bunei desfasurari a activitatii companiei. Respectarea normelor și reglementărilor:
  • Asigură respectarea normelor și reglementărilor contabile și fiscale.
  • Se menține la curent cu modificările legislative și contabile și adaptează practicile contabile ale firmei în consecință.

֍BENEFICII

  • Bonus semestrial
  • Tichete de masă – 33 RON / zi lucrătoare
  • Primă anuală de fidelitate
  • Prime de Paște și Crăciun
  • Plata orelor suplimentare
  • Bonus pentru recomandarea de colegi
  • Asigurare privată de sănătate
  • Decontarea transportului
  • Cantină subvenționată în proporție de 50% de companie
  • Programul de lucru: Intre orele 07:30 - 16:00.
  • Orașele de interes: Alba Iulia, Sebeș, Blaj, Aiud, Cugir, Zlatna

Descrierea companiei

Economist
VCST Automotive Production Alba
face parte din grupul industrial belgian BMT, si produce roti dintate – componente de mare precizie din motor. Locata in Alba Iulia incepand cu anul 2013, compania are in prezent peste 360 de angajati si un divers portofoliu de clienti cu nume rasunatoare din industria auto: Ford, Volkswagen, Audi, Porsche, Perkins, Scania, Man.

Publicat 29 Aug. 2024 Reactualizat 29 Aug. 2024 Expiră 28 Sept. 2024