Gratis

Consultant fiscal junior

PKF FINCONTA CONSULTANTA

Candidatul Ideal

  • Absolvent al unei facultati cu profil economic;
  • Cultura generala economica;
  • Cunostintele de contabilitate constituie un avantaj;
  • Limba engleza, nivel Avanza;
  • Cunostinte bune privind utilizarea pachetului MSOffice, in mod special Excel si Word;
  • Proactiv, avand capacitatea de a gestiona task-uri multiple, atentie in respectarea termenelor;
  • Gandire logica si sistematica;
  • Lucrul in echipa.

Descrierea jobului

  • Lucrul sub coordonarea unui consultant fiscal senior/manager;
  • Asistarea in realizarea si monitorizarea de diverse proiecte din cadrul departamentului;
  • Analiza ︁︀​︂︃︃​︈︃​︁︃︀impozitelor si taxelor directe si indirecte, pe baza situatiilor financiar - contabile ale clientilor din portofoliul departamentului;
  • Analizează și se documenteaza în vederea întocmirii de opinii/răspunsuri in domeniul impozitelor si taxelor directe si indirecte la solicitările Consultantului Senior si Managerului
  • Culegerea informatiilor/datelor din documentele financiar-contabile si fiscale ale clientilor din portofoliul departamentului, prelucrarea datelor, reconcilierea respectivelor date(financiar/contabile vs fiscal) si determinarea eventualelor diferente;
  • Intocmirea de rapoarte de consultanta, sub supervizarea consultantului senior/manager;
  • Participarea la cursurile si programele de pregatire profesionala interna si externa.

Beneficii:
  • Pachet salarial competitiv;
  • Dezvoltare profesionala continua;
  • Mediu de lucru placut.

De 30 de ani, PKF Finconta este una dintre principalele 10 firme de servicii profesionale din România. Ca membri ai PKF International Ltd. suntem parte dintr-o retea internationala de firme independente din punct de vedere legal, care ofera consultanta si audit oriunde in lume.Grupul PKF Finconta este format din patru societati cu capital romanesc: PKF Finconta, PKF Finconta Consultanta, PKF Finconta HR si Finconta Consulting SPRL, membre ale organismelor profesionale nationale CECCAR, CAFR, CCFR si UNPIR. Prin intermediul acestora oferim servicii de audit financiar, analiza financiara corporativa, consultanta fiscala, intocmirea dosarului preturilor de transfer, servicii de contabilitate, salarizare, resurse umane, insolventa, auditarea fondurilor nerambursabile si due diligence de achizitii.
Publicat 14 Oct. 2024 Reactualizat 18 Oct. 2024 Expiră 13 Nov. 2024