Gratis

Chimist Laborator

BOSTIK ROMANIA SRL

Candidatul Ideal

Calitati excelente de comunicare interpersonala.
Atitudine profesionala si proactiva.
Flexibilitate, deschidere catre nou, rabdare.
Organizare si grad ridicat de responsabilitate.
Cunoasterea si respectarea reglementarilor in vigoare referitoare la protectia mediului, securitate si sanatate in munca.
Cunoasterea si asigurarea mentinerii sistemului de management integrat implementat in societate.
Studii superioare tehnice de specialitate: tehnologie chimica.
Experienţă: minim 5 ani in domeniul ingineriei chimice.

Descrierea jobului

Desfasoara activitatile specifice laboratorului: control materii prime, interfazic si final al produsului pentru spuma monocomponenta.
Respecta si aplica metodele de ︁︀​︂︃︃​︇︂​︁︃︁analiza implementate in activitatile de inspectii si incercari;
Informeaza seful de laborator referitor la necesarul de reactivi si consumabile de laborator;
Verifica buna functionare a mijloacelor de masurare si incercare si informeaza seful de laborator referitor la functionarea neadecvata atunci cand este cazul;
Mentioneaza valorile parametrilor verificati in inregistrarile specifice si comunica rezultatele obtinute functiilor interesate la solicitarea acestora sau cand valorile obtinute nu sunt incadrate in intervalele impuse de documentele interne;
Verifica tuburile primite ca proba / contraproba pentru loturile ambalate si valideaza concordanta datelor de inscriptionare a acestora si a cutiilor de carton cu mentiunile din Comanda lansare productie
Anunta mecanicul sef linie in cazul constatarii unor greseli identificate la: incriptionarea tuburilor, cutiilor de carton, reteta de fabricatie, volumul de umplere, aplicarea etichetelor.
Informeaza Directorul Operatiuni si Seful de laborator referitor la aspectele necorespunzatoare identificate la receptia probelor de lot;
Elaboreaza si transmite functiilor implicate documentele de calitate pentru loturile livrate la export cat si cele necesare in cazul unor solicitari ale clientilor interni;
Intocmeste inregistrarile specifice in cazul identificarii unei materii prime, semifabricat neconforme sau neconformitati de produs si comunica rezultatele catre functiie implicate in luarea deciziilor;
Verifica identificarea corespunzatoare si izolarea unui produs neconform identificat;
Analizeaza contraprobele, intocmeste inregistrarile si comunica rezultatele obtinute, conform procedurilor in vigoare, in situatia inregistrarii unei reclamatii calitative;
Analizeaza si propune modalitatii de imbunatatire a activitatii laboratorului
Participa la audituri si asigura realizarea actiunilor corective si preventive cat si tratarea neconformitatilor la termenele stabilite;
Respecta si asigura conditiile necesare aplicarii prevederilor documentelor sistemului de management integrat;
Indeplineste atributiile si sarcinile specifice in conformitate cu documentele sistemului de management integrat;
Indeplineste si alte sarcini dispuse de conducerea societatii care decurg din documentele aplicabile si legislatia in vigoare.

Beneficii:
Salariul motivant;
Decontarea transportului;
Asigurare in caz de accident 24h/24 , 7 zile/7;
Abonament la o clinica medicala privata;
Tichete de masa;
Bonus anual in urma evaluarii performantelor;

Descrierea companiei

Bostik Romania

Suntem mandri de istoria noastra: de la infiintarea Boston Blacking Company in 1889 (Statele Unite), pana la nivelul actual al companiei, lider mondial in domeniul adezivilor si al etansantilor pe pietele de productie industriala, de constructii si de consum.

De mai bine de un secol, dezvoltam permanent adezivi inteligenti pentru nevoile de lipire actuale si viitoare, contribuind la o lume mai sigura, mai flexibila, mai eficienta si mai receptiva. Succesul nostru este posibil datorita celor peste 6000 de angajati din peste 40 de tari pentru a dezvolta parteneriate stranse cu clientii, cu utilizatorii finali, cu furnizorii si cu partenerii nostri. Cu totii suntem motivati de valorile fundamentale ale culturii companiei noastre.

BOSTIK - segmentul de solutii adezive al Arkema

Bostik este companie a Grupului Arkema si jucator global in domeniul adezivilor specializati pentru pietele de constructii, de consum si industriale, ce dezvolta solutii inovatoare si multifunctionale de etansare si lipire si transforma viata de zi cu zi de peste 130 de ani.

Prin vanzarile anuale care depasesc 2 miliarde de euro, prin prezenta in peste 50 de tari si prin cei peste 6.500 de angajati, compania se angajeaza sa raspunda, prin inovatiile sale, principalelor provocari ecologice, energetice si tehnologice.

Bostik se concentreaza pe imbunatatirea continua si pe excelenta operationala pentru a raspunde asteptarilor clientilor si partenerilor sai.
Publicat 22 Oct. 2024 Reactualizat 22 Oct. 2024 Expiră 21 Nov. 2024