Gratis

Chimist Analist

Swissagrilab Analytics SRL

Candidatul Ideal

 Studii superioare finalizate - licentiat in chimie/inginerie chimica ;
 Experienta – minim 2 ani in activitatea de laborator, in care sa fi utilizat: HPLC-
MS, GC-MS, ICP-OES, GC-FID, etc;
 Cunostinte solide de Chimie analitica calitativa, cantitativa si analiza
instrumentala;
 Cunoasterea standardului SR EN ISO/IEC 17025:2018 ”Cerinte generale pentru
competenta laboratoarelor de incercari si etalonari”
 Cunostinte operare calculator (Word, Excel);
 Cunostințe de limba straină nivel mediu (scris, vorbit): engleza;
 Persoana autodidacta, echilibrata, sociabila, loiala, orientata catre calitate, atenta
la detalii, organizata, cu atitudine pozitiva si constructiva, cu simtul raspunderii
asupra activitatii desfasurate;

Descrierea jobului

 Receptionarea, identificarea, manipularea si depozitarea probelor care se
analizeaza in cadrul laboratorului;
 Utilizarea echipamentelor analitice: HPLC-MS, GC-MS, ICP-OES, ︁︀​︂︃︃​︈︁​︁︉︂GC-FID, etc;
 Efectuarea incercarilor fizico-chimice pe uleiuri, cereale, seminte oleaginoase,
hrana pentru animale in conformitate cu procedurile de lucru ale laboratorului,
respectarea cerintelor standardului SR EN ISO/IEC 17025 si respectarea
cerințelor standardelor de metoda;
 Efectuarea operatiilor premergatoare incercarilor (preparare solutii, pregatire
echipamente, etc) si mentinerea stocurilor de reactivi;
 Inregistrarea parametrilor obtinuti in urma incercarilor in caietele de lucru;
 Participarea la dezvoltarea si validarea de metode in laborator;
 Efectuarea incercarilor de laborator pentru probele primite de la testele
interlaboratoare;
 Redactarea rapoartelor de incercari.

Swissagrilab este un grup de laboratoare specializate în analizele fizico-chimice a produselor agriculturale, cu sediul principal în Geneva, Elveția și prezent pe piața din Romania din anul 2019. Suntem activi atât în piața Europeana, cât și în cea internațională pentru a ne putea adresa cerințelor colaboratorilor noștri în cel mai eficient mod posibil. Printre clienții noștri se numără fermieri, companii active in agribusiness la nivel local și internațional, precum și procesatori de semințe oleaginoase și producători de uleiuri vegetale.

Publicat 13 Sept. 2024 Reactualizat 13 Sept. 2024 Expiră 13 Oct. 2024