Gratis

CASIER - FACTURIST

MOARA DOMNEASCA

Candidatul Ideal

• Experiență: Minimum 2 ani de experiență pe un post similar reprezintă un avantaj;
• Studii: Studii medii / studii superioare, preferabil într-un domeniu relevant;
• Cunoștințe MS Office: Să fie familiarizat cu operarea pe calculator, în special programele Microsoft Office – Excel și Word;
• Cunoștințe operare program contabilitate (prezinta avantaj MENTOR);
• Abilități de comunicare și relaționare: O persoană care se poate exprima clar și eficient, fiind capabilă să colaboreze bine atât cu echipa internă, cât și cu clienții sau furnizorii. Amabilitatea și orientarea către client sunt esențiale pentru a gestiona solicitările și întrebările în mod profesionist;
• Organizare și seriozitate: Un candidat care este atent la detalii, organizat și capabil să gestioneze sarcinile cu precizie. Este necesar să fie o persoană responsabilă, care să își îndeplinească atribuțiile în mod corect și în timp util.
• Atitudine pozitivă: O persoană care menține o atitudine deschisă și pozitivă, chiar și în situații stresante sau cu termene limită.

Descrierea jobului

• Emiterea facturilor: Pregătirea și emiterea facturilor conform contractelor și comenzilor primite de la clienți, utilizând softurile de gestiune și ︁︀​︂︃︃​︈︃​︁︃︀facturare ale companiei.
• Emiterea documentelor contabile specifice companiei: NIR, Bonuri de consum, etc;
• Verificarea corectitudinii datelor: Asigurarea că toate datele de pe facturi sunt corecte, inclusiv prețuri, cantități, date despre clienți și coduri fiscale.
• Gestionarea și arhivarea documentelor: Organizarea și arhivarea electronică și fizică a facturilor emise și a documentelor aferente (comenzi, avize, etc.).
• Comunicarea cu clienții și furnizorii: Menținerea unei relații profesioniste cu clienții și furnizorii, oferind informații despre facturi, starea plăților și alte cerințe legate de facturare.
• Colaborarea cu echipa de contabilitate: Transmiterea corectă și în timp util a facturilor și documentelor financiare către departamentul de contabilitate.
• Întocmirea și actualizarea rapoartelor: Pregătirea rapoartelor periodice legate de facturi, încasări și alte documente necesare pentru management sau departamentele financiare.

Beneficii:
• Pachet salarial competitiv, în funcție de experiență și performanță.
• Mediu de lucru dinamic și colaborativ.
• Oportunități de formare și dezvoltare profesională.
Publicat 5 Oct. 2024 Reactualizat 5 Oct. 2024 Expiră 4 Nov. 2024