Gratis

Administrator retea

Quartz Matrix

Candidatul Ideal

  • Este responsabil de toate aspectele operationale incluzind rezolvarea problemelor aparute si suportul tehnic pentru reteaua interna Quartz Matrix, Data Center si clienti Quartz Matrix
  • Instaleaza echipamente IT,servere, storage si echipamente de retea (switch,, acces point, router, firewall, etc)
  • Participa in proiectele companiei pentru clienti si este responsabil in implementarea infrastructurii IT&C.

Descrierea jobului

  • Asigura functionarea serviciilor de tip IT&C in compania Quartz Matrix, Data Center si clienti Quartz Matrix
  • Asigura help desk ︁︀​︂︃︃​︇︉​︆︄pentru utilizatorii retelei interne Quartz Matrix precum si pentru clientii companiei.
  • Asigura documentarea modificarilor aduse arhitecturii retelei, servere, aplicatii,etc
  • Raspunde de rezolvarea problemelor in infrastructura de retea, infrastructura de servere, respectiv de escaladarea catre persoanele responsabile cu rezolvarea problemelor aparute pentru asigurarea nivelului de servicii de tip infrastructura critica pentru reteaua interna a companiei, Data Center si clienti Quartz Matrix
  • Asigura administrarea serverelor (platforme Linux si Windows), retea, firewall si storage in infrastructura Quartz Matrix si a clientilor companiei
  • Asigura servicii de suport la instalare si operare pentru servere, switch-uri, firewall-uri, storage, UPS, cablare si componentele acestora pentru reteaua interna Quartz Matrix, Data Center si clientii companiei
  • Asigura asistenta catre Sales, Presales si Dezvoltare de servicii noi
  • Respecta politicile si procedurile interne si ajuta la elaboarea de politici si proceduri noi pentru a putea face fata cerintelor externe, de auditare si de parteneriat in concordanta cu legislatia in vigoare
Cerintele postului
  • Cunostinte relevante si abilitati de troubleshooting la nivel hardware hardware, software, in administrarea serverelor (atat pe sisteme de operare Linux cat si Windows) - instalare, configurare, administrare
  • Experienta in lucrul cu medii si intelegerea conceptelor (Masini virtuale, retele virtuale, Datastore, etc.)
  • Experienta in lucrul cu solutii Microsoft Office 365
  • Cunoasterea principiilor de functionare a retelelor IT si a sistemelor de operare (intelegerea conceptelor de IP, Netmask, Gateway, Ruta Statica, Ruta Dinamica, DNS)
  • Instalarea si configurarea echipamenteleor de retea inclusiv instalarea fizica, conectarea si diagnosticarea echipamentelor atunci cand este nevoie.
  • Abilitatea de a identifica rapid, evalua si rezolva problemele sistemelor si aplicatiilor din reteaua interna Quartz Matrix, Data Center si a clientilor sub presiune
  • Abilitatea de a participa simultan la mai multe proiecte
  • Cunostinte legate de mediile si conceptele de Backup - concepte de baza de RTO/RPO, object storage, politici de back-up, monitorizare back-up
  • Motivat, orientat spre rezultat, bine organizat
  • Abilitati de comunicare foarte bune cu clientii
In schimb iti putem oferi:
Salariu motivant pe masura performantelor
Posibilitati de evolutie profesionala deosebite reale cu plan de cariera personalizat
Plan de training si pregatire profesionala, acces la programe de training si documentatie de la cele mai importante companii de pe plan mondial.
Mediu de lucru placut intr-o firma dinamica care ofera reale posibilitati de evolutie in cariera.

Quartz Matrix este o companie românească de tehnologie și inginerie prezentă de 30 de ani pe piața Business-to-Business din România. Compania Quartz Matrix răspunde la provocări cu inovație, la cerințe cu performanță, la exigențe cu soluții eficiente fie că este vorba despre domeniul IT, cloud, electric, electronic, educațional, al securității la incendiu, al dezvoltării software sau al mentenanței.

Publicat 11 Iul. 2024 Reactualizat 1 Aug. 2024 Expiră 10 Aug. 2024