Gratis

Accounts Payable Accountant

RETURO SISTEM GARANȚIE RETURNARE S.A.

Candidatul Ideal

The ideal candidate will possess the following qualities and skills:
  • Advanced proficiency in Microsoft Excel.
  • Capacity to thrive independently in a fast-paced, deadline-driven environment.
  • Strong problem-solving and critical thinking abilities.
  • Exceptional organizational, planning, and prioritization skills.
  • Adaptability and a willingness to go the extra mile to accomplish tasks.
  • Dependable, eager to learn, and maintains a positive attitude. Familiarity with internal controls, as well as accounting standards and principles.
  • Preferred prior experience in Balance Sheet Account Reconciliation and Supplier Reconciliation.
  • Fixed term contract: 12 months

Descrierea jobului

Responsibilities:
  • Conduct Accounts Payable (AP) reconciliations.
  • Identify repetitive tasks and devise solutions to enhance efficiency; adept at prioritizing work.
  • Effectively analyze accounts to ensure that balances only reflect legitimate activities and appropriate usage.
  • Proactively identify and rectify errors promptly during reconciliations.
  • Address and resolve outstanding reconciling items.
  • Generate monthly closing analysis reports and complete quarterly reconciliations.
  • Ensure compliance with the company's policies and procedures.
  • Perform reconciliations with suppliers.

What We Offer:
  • Competitive salary package inclusive of meal tickets, gift vouchers, and monthly transportation discounts.
  • Recognizing the importance of work-life balance, employees are entitled to 25 annual leave days.
  • ccess to medical services via Omniasig.
  • Annual performance bonus.

RetuRO Sistem Garanție Returnare S.A. a fost creat de un consorțiu de trei acționari privați: Asociația Berarii României pentru Mediu, Asociația Producătorilor de Băuturi Răcoritoare pentru Sustenabilitate și Asociația Retailerilor pentru Mediu și un acționar public, statul român, prin autoritatea centrală de mediu, Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor.

Misiunea RetuRO este de a implementa cel mai mare proiect de economie circulară al României - sistemul de garanție-returnare. RetuRO, administratorul SGR, va asigura transparență asupra cantităților de ambalaje pentru băuturi puse pe piață și returnate de consumatori, contribuind la dezvoltarea durabilă a României, prin gestionarea responsabilă a deșeurilor de ambalaje, în vederea atingerii țintelor de reciclare impuse României de către Uniunea Europeană.

Publicat 22 Aug. 2024 Reactualizat 19 Sept. 2024 Expiră 21 Sept. 2024