Gratis

Economist/Contabil

PORKPROD SRL
2 poziții

Candidatul Ideal

- diplomă de licență în Contabilitate sau domenii similare;
- sa ai cel putin 2 ani de experienta in domeniul financiar-contabil;
- experiență relevantă în domeniul contabilității;
- cunoștințe solide de legislație fiscală și contabilă;
- abilități excelente de analiză și rezolvare a problemelor;
- atenție la detalii și precizie în lucrul cu cifrele;
- capacitatea dе a respecta termenele limita de a prioritiza, urmari si finaliza sarcinile primite;
- bune cunostinte de operare PC, cunoștinte avansate dе utilizare a pachetului Microsoft Office, in mod deosebit Excel; disponibilitatea de a invata utilizarea noilor programe informatice de contabilitate;
- abilități bune de comunicare și capacitatea de a lucra în echipă;
- permis de conducere Cat. B;

Descrierea jobului

- sa asigure inregistrarea cronologica si sistematica, prelucrarea, publicarea si pastrarea informatiilor cu privire la pozitia financiara, performanta financiara si ︁︀​︂︃︃​︇︁​︆︄fluxurile de trezorerie;
- sa intocmeasca si sa completeze documentele primare ale firmei/ clientilor;
- sa sorteze documentele pentru arhivare ale firmei/ clientilor;
- sa analizeze contabil documentele primare colectate ale firmei/ clientilor;
- sa conceapa articole contabile ale firmei/ clientilor;
- sa stabileasca formula de calcul potrivita;
- sa efectueze calcule specifice;
- sa completeze registrele contabile ale firmei/ clientilor;
- sa transmita documentele specifice ale firmei/ clientilor;
- sa aiba capacitatea de organizare a locului de munca;
- sa transmita raportul de informatii ale firmei/ clientilor;
- sa intretina si sa actualizeze baza de rapoarte ale firmei/ clientilor;
- sa arhiveze documentele specifice;
- inregistreaza in evidentele contabile plati pentru anumite documente si urmareste impreuna cu departamentul financiar ca evidenta furnizorilor sa fie in concordanta cu realitatea;
- actualizeaza registrul imobilizarilor si inregistreaza amortizarea pentru departamentele desemnate;
- inregistreaza in contabilitate facturile de servicii, cu alocare pe centre de cost;
- verifica lunar receptionarea facturilor de cheltuieli recurente si inregistreaza estimari aferente cheltuielilor inca nefacturate, dar aferente perioadei;
- inregistrarea in contabilitate a facturilor primite de la furnizorii interni si externi pentru sectoarele desemnate in responsabilitate;
- efectueaza contabilizarea si urmarirea consumurilor, a rapoartelor de productie, a productiei in curs de executie, transferuri si orice alte operatiuni de gestiune;
- reconciliaza rapoartele operationale cu cele din contabilitatea societatii;
- efectueaza verificari atat ale operatiunilor de gestiune, cat si a celor contabile, in vederea intocmirii corecte a declaratiilor fiscale;
- intocmeste declaratia Intrastat si unele declaratii fiscale;
- participa la inchiderea contabila lunara, precum si la furnizarea documentelor si informatiilor solicitate de audit, institutii bancare si terti interesati;
- intocmeste rapoartele solicitate de conducerea societatii.

Beneficii:
- Salariu corelat cu experienta si abilitatile dovedite;
- Masa calda;
- Oportunitatea dezvoltarii carierei in numeroase activitati si procese specifice jobului, alaturi de o echipa tanara si dinamica;
- Contract de munca pe perioada nedeterminata;
- Bonus de Craciun;
- Bonusuri de prezenta si performanta.

Societatea SC PORKPROD SRL a fost infiintanta in anul 2006, avand domeniul activitate in agricultura si industria alimentara. Cu un numar de aproximativ 230 de angajati cu sediu social in Loc.Iratosu, punct de lucru Variasu Mare.
Publicat 3 Iun. 2024 Reactualizat 24 Iun. 2024 Expiră 3 Iul. 2024