Gratis

Tehnician dentar

Unitatea Militară 0149 București

Candidatul Ideal

Important: Pentru a lucra ca tehnician dentar (pentru a avea drept de practică), trebuie să fii absolvent de studii în domeniu și să aparții Ordinului Tehnicienilor Dentari Români (OTDR).

Descrierea jobului

Analizezi informațiile și investigațiile primite de la mediculstomatologică (radiografii, amprente dentare) și oferi feedback
Realizezi și repari lucrări de dentiție din diferite materiale specifice, cum ar fi aparate dentare, coroane și punți, dar și proteze și implanturi dentare
Folosești echipamente speciale pentru fiecare pas din procesul de realizare și finisare a lucrărilor
Realizezi mulaje și forme din ghips, cretă sau modele din sârmă, după nevoi;
Ții evidența produselor realizate (sau care urmează a fi create)
Modifici și repari lucrările care nu se potrivesc cu structura dentară a pacientului
Ții o comunicare deschisă și permanentă cu specialiștii medicali
Să fii un bun organizator la locul de muncă
Să menții ordinea și curățenia, cât și un mediu steril la locul de muncă
Să porți echipament de protecție, dacă este necesar.
Recomanzi cele mai bune opțiuni în colaborare cu medicul specialist
La încadrare, după promovarea probelor de concurs, candidații vor dobândi statutul de cadru militar în activitate - subofițer.
Publicat 18 Apr. 2024 Reactualizat 18 Apr. 2024 Expiră 18 Mai 2024