Gratis

Inginer constructor pentru proiectare case de lemn

LOGICASSA CONFORT S.R.L.

Candidatul Ideal

Colegul nostru ideal ar trebui să aibă experiență în construcții civile, nu neapărat pe structuri din lemn. Important este să înțeleagă un plan de arhitectură atunci când se uită la el, să aibă destulă imaginație și vedere de ansamblu astfel încât să își dea seama ce dorește clientul, și să conceapă deja soluțiile tehnice care trebuiesc aplicate pentru a realiza acel proiect.
De aceea, persoana trebuie să fie atentă la detalii, metodică, răbdătoare, meticuloasă, și să aibă dorința și capacitatea de a învăța lucruri noi într-un domeniu captivant, așa cum este cel al caselor de lemn.
Sunt avantajați candidații care cunosc deja un program de proiectare pentru structuri din lemn gen CadWork, Pamir, WoodEngine, Sema, dar acest aspect nu este eliminatoriu. Poți fi o persoană care nu cunoaște vreo unul dintre aceste softuri, în schimb dacă compensezi prin dorința și capacitatea de a învăța, și ai și alte calități cerute mai sus, atunci vei fi preferat unuia care știe softurile, dar are carențe în alte apecte.

Descrierea jobului

Colegul nostru de la proiectare va analiza planurile de arhitectură primite de la clienți în vederea elaborării proiectului tehnic de execuție și montaj al structurii de lemn pentru acel proiect. Se va consulta cu colegii de departament și de la departamentele comercial și producție în vederea identificării soluțiilor optime de proiectare în funcție de multiple criterii: cerința clientului, disponibilitatea materialelor, planificarea producției și montajului.
După analiza preliminară și adunarea informațiilor,
- va face calculele structurale și va elabora proiectul tehnic conform normelor în vigoare,
- va calcula necesarul de materiale,
- va efectua planul de încărcare în camioane,
- va elabora planurile și fișele cu detalii, proceduri de montaj,
- va oferi asistență echipei de montaj pentru ducerea la bun sfârșit a proiectului.
În principiu, va fi responsabil pentru executarea cap-coadă a unui proiect din momentul semnării contractului cu clientul până la semnarea proceselor verbale de recepție finală.
Poate că cele descrise mai sus par complexe și complicate, dar în realitate sunt ușor de îndeplinit pentru o persoană capabilă și responsabilă. În orice caz, după angajare, colegului i se va oferi specializare și sprijin atâta timp cât va fi nevoie.
Având în vedere responsabilitățile, beneficiile pot fi pe măsură. În afară de salariu oferit, ne putem lăuda cu un mediu de lucru relaxat și colectiv ”de treabă”, cu un program fix (Lu-Vi de la 8h00 la 16h30), transport asigurat de la locuință la sediu. Se mai poate întâmpla să se facă câte o vizită pe șantierele din țară sau străinătate pentru rezolvarea unor probleme stringente, dar până acum acestea nu au fost mai dese de una/an.

Logicassa Confort este o companie înființată în 2005, care produce case pe structură de lemn pentru clienți persoane fizice și firme (constructori, dezvoltatori imobiliari, etc.) din țară și străinătate.
Sediul nostru se află în satul Traian de lângă Bacău, unde avem la dispoziție o hală de circa 600 m2 și una de 300 m2, plus birouri și alte spații de depozitare, inclusiv o platformă betonată de 1000 m2.
Producția o efectuăm cu utilaje specifice (circular cu comandă numerică, mese de montaj, pod rulant, etc.) și sperăm pentru viitorul apropiat să ne dublăm capacitățile de producție datorită cererii în creștere, creștere determinată de calitatea produselor noastre și seriozitatea în relațiile cu partenerii și furnizorii.
Publicat 10 Apr. 2024 Reactualizat 8 Mai 2024 Expiră 10 Mai 2024