Gratis

INGINER CALITATE / Specialist in domeniul calitatii

CONTRAIL MACHINERY

Candidatul Ideal

Candidatul ideal trebuie sa aiba o experiență solidă în managementul proceselor, sisteme de management al calității și analiză statistică.

Calificari:
  • Studii superioare in Inginerie sau domenii conexe
  • Diploma auditor intern ISO 9001. Constituie avantaj certificare si pentru ISO 14001 si OHSAS 45001
  • Experienta in definirea si implementarea proceselor in mediul industrial
  • Cunoasterea metodelor de tratare a neconformitatilor (spre exemplu 8D sau 4 Steps Reports) si a instrumentelor de identificare a cauzelor radacina (spre exemplu 5Why sau Fishbone)
  • Cunoasterea buna a tehnicilor statistitice de control in productie (SPC, MSA)
  • Familiar/a cu analizele de risk in procesul de fabricatie (FMEA).
  • Experiență dovedită ca Inginer calitate sau într-un rol similar, de preferință în constructia de masini si utilaje grele.
  • O bună înțelegere a standardului de referinta ISO 9001.
  • Cunoștințe în interpretarea desenelor tehnice.
  • Abilități excelente de rezolvare a problemelor și capacitatea de a analiza și rezolva problemele legate de calitate
  • Abilități foarte bune de comunicare și interpersonale, cu capacitatea de a colabora eficient cu echipe interdepartamentale
  • Atenție la detalii și angajament pentru menținerea standardelor de înaltă calitate
  • Descrierea jobului

    Suntem in cautarea unei persoane care sa ocupe functia de Specialist in domeniul calitatii. Va fi responsabila pentru a se asigura că procesele noastre de producție îndeplinesc cele mai înalte standarde de calitate și respectă toate reglementările in vigoare. Acest rol va implica lucrul îndeaproape cu echipe interdepartamentale pentru a identifica oportunitățile de îmbunătățire a proceselor, pentru a dezvolta și implementa măsuri de control al calității și pentru a conduce inițiative de îmbunătățire continuă. .

    Responsabilitati

    Va avea urmatoarele roluri: Inginer de Proces, Trainer intern, Responsabil coordonare Audituri interne, Auditor Intern, Responsabil EMM-uri.

    Responsabilități
  • Sustine implementarea si menținerea permanenta a conformitatii sistemului de management al calității in acord cu toate cerințele standardului SR EN ISO 9001:2015 prin audituri interne si monitorizare procese.
  • Înregistrează zero neconformități in urma auditurilor externe anuale (de supraveghere sau de recertificare).
  • Elaborareaza si revizuieste toate documentele specifice Sistemului de Management al Calității in acord cu toate cerințele standardului SR EN ISO 9001:2015, atunci când este cazul
  • La fiecare solicitare a managerilor de departamente, acorda asistenta si îndrumare in vederea elaborării si/sau revizuirii tuturor procedurilor, instrucțiunilor si a formularelor necesare desfășurării activității.
  • Urmareste si asigura functioarea eficienta a procesului de tratare a neconformitatilor aparute in urma reclamatiilor dela clienti, in procesul de fabricatie si la furnizori
  • Se asigura ca procesul de imbunatatire continua este definit, implementat si rulat in conformitate cu politicile companiei
  • Contribuie la definirea, urmarirea si raportarea indicatorilor de performanta pentru fiecare proces rulat in companie
  • Participa activ la implementarea si monitorizarea parametrilor de performanta in procesul de productie
  • Furnizeaza toate informatiile necesare Departamentului Proiectare-Dezvoltare atunci cand sunt dezvoltate produse noi si sustine orice solicitare de asistenta sau participare la proiectele de imbunatatire sau de management al schimbarilor.
  • Contribuie la intocmirea Planurilor de Control utilizate in productie ori de cate ori ii este solicitat de catre Managerul SMI
  • Organizeaza si participa la evaluarea riscurilor in procesul de fabricatie
  • Atunci cand ii este solicitat de catre Managerul SMI, efectuaza instruirea angajatilor din alte departamente cu privire la diverse procese specifice rulate in cadrul departamentului SMI
  • Instruiește fiecare nou angajat, in prima zi de lucru, pe toate procedurile si instrucțiunile de lucru aferente sistemului de management al calității, generale si specifice funcției lui.
  • Trimite cu 10 zile înainte de finalizarea trimestrului planul de training pe procese, proceduri și instrucțiuni de lucru pentru următoarele 90 de zile către Managerul SMI;
  • Trimite 3 sugestii de îmbunătățire a procedurilor și proceselor pe trimestru;
  • Realizează sau revizuiește cel puțin o procedură pe trimestru;
  • Anual, propune obiectivele auditului intern in acord cu strategia companiei
  • Anual, propune toate criteriile necesare pentru auditurile pe procese si sub-procese si le reevaluează in cazul unor situații ce impun acest lucru
  • Anual, analizeaza si propune numărul optim de audituri pe fiecare proces si subproces in parte si il reevaluează in cazul unor situații ce impun acest lucru.
  • Elaborează si supune aprobării Managerului Departamentului SMI si Directorului General programul de audit intern in luna decembrie a fiecărui an, pentru următorul an.
  • Analizează lunar programul de audit si propune necesitatea revizuirii acestuia
  • Efectuează auditurile interne conform programului de audit (revizuit daca a fost cazul) cu abatere admisa de maxim ± 2 săptămâni
  • In urma fiecărui audit, elaborează corect toate documentele pentru fiecare audit in parte (plan audit, raport audit si rapoarte de neconformitate).
  • De cate ori este necesar, inițiază audituri de urmărire pentru evaluarea eficacității acțiunilor corective ale neconformităților
  • In timpul fiecărui audit are o atitudine imparțială, nepărtinitoare si evita orice conflict de interese
  • Întotdeauna respecta si parcurge întocmai pașii din procedura de audit
  • Tine evidenta tuturor Echipamentelor de Masura si Monitorizare (EMM-uri) in registrul electronic si asigura marcarea/etichetarea acestora pentru identificare unica;
  • Verifica si tine evidenta certificatelor de calibrare/etalonare si/sau de conformitate a EMM-urilor
  • Intocmeste si urmareste lunar planul de mentenanta al EMM-urilor;
  • Programeaza si asigura verificarile interne si verificarile metrologice ale EMM-urilor, verifica corectitudinea acestora si inregistreaza rezultatele
  • Urmareste perioadele de etalonare metrologica a mijloacelor de masurare si se asigura de efectuarea corecta si la timp a acestora
  • Gestioneaza relatia cu colaboratorii terti pentru verficarile metrologice si/sau etalonarea EMM-urilor;
  • Asigura casarile / retragerile din uz a EMM-urilor necorespunzatoare, intocmeste toate formalitatile si asigura intreaga documentatie in acest sens;
  • Asigura instruirea personalului din departament si a celui din productie cu privire atat la modul de manipulare si folosire a EMM-urilor, cat si a modului de depozitare a acestora;
  • Implementeaza solutii pentru depozitarea corecta a EMM-urilor de uz comun si modalitatea de a tine evidenta utilizarii lor.

  • Descrierea companiei

    CONTRAIL MACHINERY is a dynamic company, specialized in design and manufacturing of Rail Flash-Butt Welding Machines. We are in a permanent evolution, being connected in real time at the top level of the existing technology, so that we can offer at any time high-quality and modern solutions.

    Publicat 23 Apr. 2024 Reactualizat 14 Mai 2024 Expiră 23 Mai 2024