Gratis

Tehnoredactor editura

EDITURA PARALELA 45

Candidatul Ideal

– experiență în crearea de machete de carte, revistă sau produse similare;
– cunoștințe avansate de Adobe InDesign, Adobe Illustrator, CorelDRAW, Photoshop, Microsoft Windows;
– simț artistic dezvoltat, imaginație.

Descrierea jobului

– tehnoredactarea profesională a proiectelor editoriale (cărți, broșuri, cataloage, materiale promoționale etc.), conform cerințelor tehnice și editoriale pentru fiecare proiect;
︁︀​︂︃︃​︇︂​︁︃︁– creare design de machete pentru carte școlară și beletristică;
– respectă stilul de paginare solicitat pentru fiecare lucrare în parte;
– pregătirea fișierelor electronice finale pentru tipar și trimiterea acestora către DTP, în urma primirii acordului de tipar din partea coordonatorului de proiect editorial;
– preocupare continuă pentru dezvoltarea de concepte editoriale moderne, în spiritul tendințelor editoriale;
– colaborarea cu restul echipei editurii pentru îndeplinirea planului editorial conform standardelor și rigorilor editurii;
– realizează documente de sinteză și de prezentare pentru proiectele de care este răspunzător;
– execută orice alte dispoziții comunicate de superiorul ierarhic, potrivit specificului postului.

Beneficii:
– pachet salarial atractiv;
– asigurare medicală privată;
– colegi simpatici și atmosferă prietenoasă.

Editura PARALELA 45 a fost fondată în noiembrie 1994 și este cunoscută ca fiind una dintre cele mai importante edituri românești, membră activă a Asociației Editorilor din România (AER) și a Federației Editorilor din România (FER).
Editura PARALELA 45 este o prezență obișnuită în top 5 actanți ai pieței de carte din România.

Suntem o editură cu un profil enciclopedic, o editură pentru generații!

În prezent publicăm literatură română și străină, științe socio-umane, filosofie, istorie, religie, drept, economie, cărți stiințifice, cărți de artă, cărți practice, literatură pentru copii și adolescenți, cursuri universitare, cărți de metodică, auxiliare și manuale școlare.

Editura PARALELA 45 participă constant la cele mai importante târguri de carte din lume (Paris, Londra, Frankfurt, Bologna, Geneva, Tel Aviv etc.) și are la activ numeroase premii, atât pentru activitatea editorială, cât și pentru valoarea cărților editate.

Din 1996 avem o tipografie proprie, modernă, axată în principal pe producția de carte broșată, capsată, cu linii automatizate, dar și a altor produse tipografice.

Cărțile Editurii PARALELA 45 sunt comercializate prin sistemul propriu de vânzare (www.edituraparalela45.ro), dar și în canalele tradiționale, în majoritatea librăriilor (fizice și online), rețele de proximitate și de chioscuri, în angrourile de carte, precum și în IKA (principalele supermarketuri și hipermarketuri) sau în export.
Publicat 9 Sept. 2024 Reactualizat 16 Sept. 2024 Expiră 9 Oct. 2024