Referent de specialitate in domeniul sanatatii si securitatii in munca (Bucuresti)

SOCIETATEA TELETRANS SA

Candidatul Ideal

Societatea pentru Servicii de Telecomunicații și Tehnologia Informației în Rețelele de Transport “TELETRANS” S.A. scoate la concurs 1 (unu) post de Referent de Specialitate Statistician în cadrul Compartimentului Managementul Calității și Securitate și Sănătate în Muncă, perioadã nedeterminată, program de lucru 8 ore/zi, sediul din București, Sector 3.

CERINȚE minime îndeplinite în mod cumulativ:
  • studiile superioare în știinte inginerești, științe agricole și silvice;
  • curs în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă cu o durată de cel puţin 80 de ore sau 180 ore constituie un avantaj;

Descrierea jobului

ATRIBUȚII de bază:
  • Identificarea pericolelor şi evaluarea riscurilor pentru fiecare componentă a sistemului de muncă, respectiv executant, sarcină de ︁︀​︂︃︃​︁︂︇​︁︂︈muncă, mijloace de muncă/echipamente de muncă şi mediul de muncă pe locuri de muncă/posturi de lucru;
  • Elaborarea instrucțiunilor proprii pentru completarea şi/sau aplicarea reglementărilor de securitate şi sănătate în muncă, ținând seama de particularitățile activităților şi ale societății, precum şi ale locurilor de muncă/posturilor de lucru şi difuzarea acestora în societate după ce au fost aprobate de către Directorul General;
  • Propunerea atribuțiilor şi răspunderilor în domeniul securității şi sănătății în muncă ce revin lucrătorilor, corespunzător funcțiilor exercitate, care se consemnează în fişa postului, cu aprobarea Directorului General;
  • Verificarea însuşirii şi aplicarea de către toți lucrătorii a măsurilor prevăzute în planul de prevenire şi protecție, a instrucțiunilor proprii, precum şi a atribuțiilor şi responsabilităților ce le revin în domeniul securității şi sănătății în muncă stabilite prin fişa postului;
  • Elaborarea tematicii si programului de instruire/testare la nivelul societatii, pentru toate fazele de instruire, cu stabilirea, in scris, a periodicității instruirii adecvate pentru fiecare loc de muncă în instrucțiunile proprii;
  • Informarea şi instruirea lucrătorilor în domeniul securității şi sănătății în muncă şi verificarea însuşirii și aplicării de către lucrători a informațiilor primite;
  • Evidenta posturilor de lucru care necesita examene medicale suplimentare;
  • Evidenta posturilor de lucru care, la recomandarea medicului de medicina muncii, necesita testarea aptitudinilor si/sau control psihologic periodic;
  • Stabilirea zonelor care necesită semnalizare de securitate şi sănătate în muncă, stabilirea tipulului de semnalizare necesar şi amplasarea conform prevederilor legale privind cerințele minime pentru semnalizarea de securitate şi/sau sănătate la locul de muncă;
  • Elaborarea documentelor care evidențiază posturile pentru care ocupanții acestora necesită, la recomandarea medicului de medicină muncii, testarea aptitudinilor şi/sau control psihologic periodic;
  • Monitorizarea funcționării sistemelor şi dispozitivelor de protecție, a aparaturii de măsură şi control, precum şi instalațiilor de ventilare sau a altor instalații pentru controlul noxelor în mediul de muncă;
  • Monitorizarea verificării stării de funcționare a sistemelor de alarmare, avertizare, semnalizare de urgență, precum şi a sistemelor de siguranță;
  • Asigurarea identificării echipamentelor individuale de protecție necesare pentru posturile de lucru și întocmirea necesarului de dotare a lucrătorilor cu echipament individual de protecție, conform prevederilor legale în vigoare;
  • Urmărirea întreținerii, manipulării și depozitării adecvate a echipamentelor individuale de protecție și a înlocuirii lor la termenele stabilite;
  • Elaborarea rapoartelor privind accidentele de muncă suferite de lucrătorii din societate, în conformitate cu prevederile legale;
  • Participarea la cercetarea evenimentelor;
  • Urmărirea realizării măsurilor dispuse de către inspectorii de muncă cu prilejul vizitelor de control şi al cercetării evenimentelor;
  • Monitorizarea realizării activităților legate de supravegherea stării de sănătate a lucrătorilor în conformitate cu prevederile legale;
  • Revizuirea evaluării riscurilor cu privire la securitatea şi sănătatea în muncă la nivelul societății, inclusiv pentru grupurile sensibile la riscuri specifice, conform prevederilor legale.

Prezentele atribuții se completează cu cele prevăzute în normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii securității și sănătății în muncă.

CANDIDAȚII vor prezenta cereri de înscriere la concurs, însoțite de urmãtoarele documente:
  • Acte de studii: original si copie;
  • Curriculum Vitae (de preferat în format Euro pass - limba românã);
  • Diplome de studii obținute pânã în prezent insoțite de copie foi matricole, cursuri, specializãri;
  • Copie C.I.;
  • Cazier judiciar.

Dosarele de înscriere la concurs vor fi depuse la Departamentul Juridic si Contencios Compartiment Resurse Umane din București, strada Stelea Spătarul nr. 12, sector 3, la Registratura Societãții sau se vor trimite pe adresa de e-mail: amarinescu@teletrans.ro, mihaeladiaconu@teletrans.ro sau crafila@teletrans.ro pana la data de 18.10.2024.

NOTA: Vor fi contactați numai candidații selectați, care vor susține interviul și concursul conform procedurii de susținere a concursului.

TELETRANS ca operator naţional de comunicaţii se adresează operatorilor de comunicatii, companiilor mari, precum şi furnizorilor de servicii Internet (ISP) cu o ofertă largă de servicii de comunicaţii la un inalt nivel de calitate, implementate pe infrastructura bazata pe fibra optica şi echipamente profesionale de ultimă generaţie IP/MPLS.

TELETRANS dispune de un backbone cu acoperire naţională, de aproximativ 5000 km; peste 100 de noduri de transmisiuni şi acces la reţeaua de fibră optică; puncte de prezenţă in 14 municipii şi facilităţi de acces in alte 22; legături crossborder cu Ungaria, Bulgaria, Serbia, Ucraina şi Moldova, reţea pe mai multe nivele, complet redundantă, cu 9 inele adiacente şi echipamente profesionale de ultimă generaţie IP/MPLS.
Publicat 18 Sept. 2024 Reactualizat 25 Sept. 2024 Expiră 18 Oct. 2024