Gratis

Junior Recruiter

AMICredit
2 poziții

Candidatul Ideal

Excellent interpersonal skills (cooperation, communication and networking, strong consulting, relationship and change management skills)
Experience in financial/banks field are a plus
Knowledge of Excel & the ability to create and analyse reports
Experience in using social networks
High degree of integrity, confidentiality and a customer oriented approach
Great attention to details and time management skills
Proactivity and independent work style
Ability to manage multiple projects simultaneously

Descrierea jobului

Managing a diverse list of job platforms and candidates of different backgrounds
Review online portfolios and resumes to pre-screen candidates
︁︀​︂︃︃​︇︃​︁︃︂Sourcing & recruiting candidates using different talent pools
Collaborate with hiring managers to identify each position's requirements
Offering support in handling orientation processes for new employees
Maintaining records and compile statistical reports concerning new hires, changes in job classifications, performance appraisals, and other HR metrics
Driving continuous innovation, best practices, and recommendations to enhance results

What do we offer?

Package including financial and non-financial benefits;
Initial training specific to carry out activity and procedures we are working with;
Integration in a professional environment, together with a high-performing team.

AMICredit este o companie de consultanță financiară, importantă pe piața intermedierilor de credite din România. Suntem prezenți in piața intermedierii de credite din 2008. În timp, datorită profesionalismului, seriozității și dedicării 100% în ceea ce facem, am devenit unul din cei mai importanți parteneri ai băncilor și un real ajutor pentru clienții ce apelează la serviciile noastre. Activitatea de vânzări produse financiar-bancare, se desfășoară în două moduri, și anume : - vânzări prin telefon, în care clienții sunt contactați telefonic pentru consultantă și creditare - vânzări directe, în care consultanții au întâlniri directe cu angajații companiilor sau instituțiilor publice pentru a-i consilia și a găsi soluții de creditare potrivite acestora. “Amicul planurilor tale” – este sloganul după care ne ghidăm activitatea zi de zi. Vrem să-ți înțelegem dorințele și nevoile și apoi, prin prisma experienței pe care o avem, să venim în ajutorul tău cu o soluție personalizată.

Publicat 1 Oct. 2024 Reactualizat 5 Oct. 2024 Expiră 31 Oct. 2024