Gratis

Inspector SSM

SC PRAGOSA ROMANIA SRL

Candidatul Ideal

  • Curs Inspector SSM (80 de ore)
  • Curs Cadru Tehnic PSI - resprezinta avantaj
  • Curs postuniversitar Evaluator riscuri SSM - constituie avantaj
  • Operare PC - Microsoft Office;
  • Abilitați excelente de comunicare, planificare si organizare;
  • Experienta in investigarea accidentelor/incidentelor de munca;
  • Minim 2 ani experiență într-o poziție similară, preferabil într-o companie de constructii si alocat pe santier;
  • Permis auto - B

Descrierea jobului

  • participa la identificarea pericolelor si evaluarea riscurilor pentru fiecare loc de munca/post de lucru;
  • participa la elaborarea de instructiuni ︁︀​︂︃︃​︇︁​︆︄proprii pentru completarea si/sau aplicarea reglementarilor de SSM si PSI/SU tinand seama de particularitatile si specificul activitatilor;
  • verifica insusirea si aplicarea de catre lucratori a masurilor prevazute de legislatia specifica SSM si PSI/SU dar si in Planul de prevenire si protectie, in instructiunile proprii si in Planul propriu SSM;
  • completeaza fisele SSM si PSI/SU;
  • efectueaza programarile periodice de medicina muncii;
  • efectueaza instructajul introductiv general SSM si PSI/SU al personalului nou angajat;
  • efectueaza controale interne la locurile de munca si informeaza ierarhic in scris asupra deficientelor constatate si masurile propuse pentru remedierea acestora;
  • verifica respectarea masurilor din planul de actiune in caz de pericol grav si iminent;
  • identifica zonele care necesita semnalizare SSM si PSI/SU, tipul de semnalizare necesar si amplasarea acesteia si ia masuri pentru ca semnalizarea de securitate sa fie montata corespunzator;
  • verifica starea si modul de utilizare a echipamentului individual de protectie;
  • verifica amplasarea si starea fizica a stingatoarelor de incendiu conform cerintelor legale PSI/SU;
  • participa la cercetarea evenimentelor conform deciziilor interne si a competentelor prevazute de reglementarile in vigoare;
  • elaboreaza rapoarte privind evenimentele si accidentele de munca suferite de lucratori conform cerintelor legale;
  • intocmirea, verificarea și distribuirea fișelor individuale de SSM periodic;
  • efectuarea instruirilor necesare în șantier;
  • tinerea evidentei echipamentelor de munca și echipamentelor individuale de protectie si intocmirea necesarului dupa caz;

Firma noastră a fost infiinţată in 2007, de către o echipă cu 40 ani de experienţă în domeniul construcţiilor in Portugalia. Cu un curriculum complex, care cuprinde cele mai variate solutii in domeniul constructiilor, cum sunt lucrarile de proiectare si executie, cu finanatare publica sau privata, in activitati precum:

Lucrari de drumuri; Constructii civile; Zone sportive si de agrement.

Pragosa Romania beneficiaza de sprijin tehnic si financiar, precum experienta acumulata de grupul nostru in aceasta activitate, pe parcursul anilor, ceea ce ne face un partener care asigura calitate, promptitudine, durabilitate si siguranta.

Publicat 26 Sept. 2024 Reactualizat 26 Sept. 2024 Expiră 26 Oct. 2024