Gratis

Formator educatori

FUNDATIA WORLD VISION

Candidatul Ideal

Studii superioare min, 3 ani
Bune abilitati de organizare si planificare;
Bune capacitati de analiza si sinteza;
Certificare de formator/ formator de formatori ANC sau formare pedagogică specifică
Experienta specifica in sustinerea de programe educative similare sau consiliere apropiata domeniului proiectului (minim 1 an)
Cunostinte solide privind protectia copilului
Buna operare PC (Word, Excel, Power Point)
Cunoasterea limbii engleze;
Disponibilitate crescuta de deplasare in comunitatile de interventie;
Abilitati de comunicare si relationare
Abilitatea de a prioritiza sarcinile si de a lucra in conditii de supervizare minima.
Permis conducere cat.B
Experienta specifica de minimum 2 ani în unul din următoarele domenii: livrarea programelor de formare profesională, psihologie, asistență socială.
Experienta profesionala generala de minim 3 ani.

Descrierea jobului

Postul este localizat la nivel national: 1 pozitie, 11 luni, 4 ore/zi (Regiunile NE, NV, Centru, Vest, Sud, Sud-Est).

︁︀​︂︃︃​︇︃​︁︃︂CONTEXTUL ACTIVITATII:
Proiectul “Start în educație” își propune să reunească la nivel național educatori, specialiști, părinți, autorități locale, companii locale, instituții academice și societatea civilă pentru a reîntări mesajul cu privire la importanța strategică a educației timpurii pentru copii, în care părinții sunt sprijiniți să devină primii educatori ai copilului care dau startul experiențelor de învățare timpurie de acasă și în comunitate, urmând ca apoi la grădiniță să devină parteneri educaționali.

SCOPUL POSTULUI:

Experții selectați participă la realizarea și derularea programului de formare profesională a educatorilor. Numărul cadrelor didactice participante la programul de formare profesională didactică în anul 3 de proiect va fi 3500. Acestea vor fi selectate printr-o procedură comunicată la nivel național. Cadrele didactice vor avea misiunea ca post formare să furnizeze consiliere parentală pentru tutorii/ părinții de copii preșcolari în comunitățile unde ăși desfășoară activitatea, fiind o condiție sine qua non de a beneficia de formare. Programul este acreditat ca program complementar național, având credite transferabile (intervalul 18-20 CPT).

Astfel, formatorii participă la planificarea și implementarea programului de formare autorizat prin proiect (cu o durata de 60 ore/ curs din care 27 de ore teorie si 33 de ore practica), adresat cadrelor didactice, sesiunile derulându-se online, asigurând comunicarea cu unitățile școlare, cadrele didactice, monitorizând completarea și semnarea acordurilor GDPR, completarea și semnarea chestionarelor și a listei de prezență, participând la întâlniri cu echipa proictului și îndeplinând activități de raportare. De altfel, programul de formare poate fi monitorizat si verificat de autoritățile autorizate, care pot accesa sesiunile online pentru a evalua conformitatea acestora, solicita prezența partipanților, respectiv evalua ad hoc calitatea susținerii actului de formare. De asemenea, formatorii vor susține și workshopuri/ întâlniri de feedback cu participanții la formare, care se vor derula față în față și au rolul de a completa programul de formare furnizat prin proiect prin facilitarea de discuții aplicate, îndrumări și sesiuni de Q&A privind derularea de cadrele didactice formate de consiliere parentală post-formare. Rolul activității este de a crea un sistem sustenabil de multiplicare/ extindere a consilierii parentale, care poate fi adresată prin intermediul proiectului, devenind o practică de durată în comunitățile vizate de proiect—Cadrele didactice formate având obligația de a prezenta un rezultat global de minimum 3000 de părinți pentru care s-a asigurat consiliere parenatală potrivit îndrumărilor proiectului.

DIMENSIUNEA ROLULUI/ DESCRIERE
1. Contribuie la dezvoltarea materialelor de curs și a fiselor utilizate în activitatea de predare și oferă feedback referitor la suportul de curs utilizat/ Menține comunicarea cu stakeholderii proiectului și pregătește grupul țintă de furnizarea formării.
2. Pregătește și livrează sesiunile de formare specifice, inclusiv dezvoltă materialele de formare specifice (prezentari, exercitii etc.).
3. Realizeaza evaluarea programelor de formare utilizand instrumente specifice, revizuieste si asigura calitatea programelor de formare.
4. Întocmește documentația specifică pentru raportare în conformitate cu standardele impuse de autorizarea programului, cele legislative sau care țin de metodologiile și standardele proiectului.
5. Organizează examenele de evaluare intermediară și finală. Evaluează portofoliile dezvoltarea profesională.
6. Participă la etapele de raportare lunară și trimestrială a proiectului.

World Vision România este o fundație neguvernamentală care pune în centrul activității sale bunăstarea copilului. Suntem parte din marea familie World Vision International, prezentă în aproape 100 de țări din întreaga lume. În cei 30 de ani de prezenţă în România, am ajutat peste 560.000 de copii şi adulţi, în peste 500 de comunităţi din 18 judeţe. World Vision România crede în dreptul la şanse egale pentru copiii de la sate şi de la oraş şi de aceea în comunităţile rurale unde este prezentă desfăşoară programe de dezvoltare comunitară pe termen lung cu focus pe educaţie şi reducera abandonului şcolar, sănătate şi protecţia copilului, agricultură şi dezvoltare rurală, angajament civic şi creştin.

* World Vision Romania prelucreaza datele dumneavoastra cu caracter personal in scopul recrutarii de personal, asa cum reiese din Nota de Informare privind prelucrarea datelor cu caracter personal in scopul recrutarii, disponibila pe site-ul fundatiei la https://worldvision.ro/nota-de-informare-privind-prelucrarea-datelor-cu-caracter-personal-in-scopul-recrutarii. Inainte de a aplica pentru acest post, va invitam sa consultati nota de informare mentionata. Aplicand pentru un post disponibil va exprimati consimtamantul ca datele dumneavoastra cu caracter personal sa fie prelucrate de catre Fundatia World Vision Romania in conditiile mentionate in Nota de informare.

Publicat 4 Oct. 2024 Reactualizat 4 Oct. 2024 Expiră 3 Nov. 2024