Gratis

CREDIT CONTROLLER - perioada determinata

SC ELGEKA-FERFELIS ROMANIA SA

Candidatul Ideal

* Studii superioare in domeniul financiar-contabil;
* Cunostinte foarte bune de operare PC, in special excel;
* Experienta de minim doi ani pe o pozitie similara;
* Limba engleza nivel conversational
* Gandire logica si atentie la detalii;
* Capacitate de analiza, sinteza, cercetare si investigare a informatiilor primite

Descrierea jobului

Responsabilităţi principale:

- monitorizeaza si implementeaza trecerea clientilor de la o categorie de credit la alta
- urmareste transpunerea ︁︀​︂︃︃​︇︃​︁︃︂schimbarilor politicii comerciale si de credit in baza de date din ERP
- genereaza un raport de vechime a creantelor (ageing) saptamanal si identifica soldurile restante pentru clientii alocati
deblocari, generare fise clienti
- blocheaza clientii care depasesc limita de credit agreata prin politica de credit a companiei
- trimite clientilor care nu respecta politica de credit agreata notificari de recuperare a creantelor
- investigheaza diferentele intre evidentele societatii noastre si evidentele clientului ; concluzioneaza cu privire la motivul diferentei ; comunica clientului si agentului care supravegheaza clientul documentele in discutie ; centralizeaza rezultatul investigatiilor
- intocmeste o situatie cu creante clienti cesionati per banca
- seteaza zilnic politica de credit in ERP
- urmareste executarea contractului cu societatea de asigurare creante (Coface)
- verifica soldurile clientilor raportati la asigurator
- pregateste dosarele in cazul litigiilor cu clientii
- intocmeste diverse rapoarte saptamanale/lunare

Beneficii:

- Tichete de masa de 40 lei/tichet
- Tichete cadou de Paste si Craciun
- Asigurare medicala
- Discount la produsele comercializate de firma
- Dezvoltarea unei cariere intr-o companie multinationala

ELGEKA-FERFELIS ROMANIA SA este una dintre cele mai mari companii de distribuție din România cu o experiență de peste 20 de ani in FMCG, oferind servicii de vânzări și merchandising de talie mondială, marketing și marketing comercial, servicii de planificare financiară și servicii complete de logistică și distribuție prin intermediul celor 12 filiale din Bucuresti si principalele orase ale tarii. Printre cei mai importanti furnizori distribuiti se gasesc: Shell, Henkel, Kotany, Coseli, Septona, Arivia, Olympic, Himalaya.

Publicat 23 Sept. 2024 Reactualizat 30 Sept. 2024 Expiră 23 Oct. 2024