Gratis

Contabil sef

TURSIB SA

Candidatul Ideal

Tursib S.A. este in cautarea unui Contabil sef dedicat si talentat pentru a se alatura echipei noastre.
In aceasta pozitie, veti fi responsabil de gestionarea si supravegherea tuturor aspectelor financiare si contabile ale companiei noastre. Veti avea oportunitatea de a lucra intr-un mediu dinamic si de a contribui la succesul organizației noastre.

Aptitudini:
- Inteligenta (gandire logica, memorie, capacitate de analiză si sinteza);
- Capacitate de organizare si contol a activitatii;
- Abilitati excelente de gestionare a echipei si de comunicare.
- Capacitate de a prelucra informatiile, de a le interpreta si de a le valorifica prin luarea de decizii sau prin furnizarea de date prelucrate altor factori decizionali;
- Corectitudine, tenacitate, seriozitate, atitudine principiala in relatiile cu oamenii.

Cerinte obligatorii:
- Absolvent al invatamantului superior economic de specialitate;
- Experienta anterioara in pozitii de contabil sef sau echivalent, vechime de cel putin 5 ani in domeniu;
- Cunostinte temeinice in ceea ce priveste sistemul organizatoric, a legislatiei si a reglementarilor financiar - contabil si fiscal;
- Sa probeze o buna cunoastere a conducerii contabilitatii computerizate.

Descrierea jobului

Postul presupune:
- Organizeaza, indruma, conduce, controleaza si raspunde de desfasurarea in mod eficient a activitatii financiar-contabile si fiscale a ︁︀​︂︃︃​︇︃​︁︃︂societatii, in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare.
- Asigura si raspunde de respectarea legii contabilitatii la nivel de firma; elaboreaza si implementeaza sistemul general de evidenta contabila a firmei. Asigura respectarea legalitatii privind intocmirea si valorificarea tuturor documentelor financiar-contabile si asigura respectarea legislatiei financiar-contabile si fiscale la nivelul societatii.
- Intocmeste balantele analitice lunare si declaratiile fiscale specifice activitatii economico-financiare.

Principalele atributii si sarcini:

- Coordoneaza activitatea personalului din subordine si raspunde de modul de indeplinire a tuturor atributiilor ce revin personalului din subordine.
- Intocmeste si raspunde de lucrarile de inchidere a exercitiului financiar-contabil, balantele de verificare lunare, declaratiile fiscale lunare/trimestriale/semestriale/anuale, raportarea SAF-T, raportari contabile semestriale si situatiile financiare anuale. Asigura intocmirea tuturor declaratiilor de impozite si taxe si raportari solicitate de catre organele administratiei financiare, institutiile de stat, locale, de control, bancare (inclusiv BERD, BNR), statistice etc.
- Stabilirea impozitului pe profit (identificare cheltuieli nedeductibile, venituri neimpozabile etc.), inclusiv declaratii aferente (100 trimestrial si 101 anual);
- Inregistarea operatiunilor de capital (spre )
- Intocmirea si verificarea notei contabile privind salariile, retinerile, tichetele de masa, contributiile sociale, cheltuielile sociale etc. in baza documentatiilor primite de la Umane (state de plata etc.), inclusiv verificare declaratii aferentevarsaminte pentru persoane cu handicap neincadrate, 205 etc.)
- Verificarea jurnalelor de vanzari si cumparari, inclusiv declaratii aferentedupa caz)
- Stabilirea compensatiei/subventiei lunare pentru acoperirea costurilor (verificare eligibilitate cheltuieli si venituri)
- Intocmeste calculul indicatorilor economico-financiari la nivelul societatii, respectiv monitorizeaza dupa caz (contracte de mandat, contract de delegare, angajamente contracte de creditare bancare etc.)
- Asigura intocmirea registrelor obligatorii prevazute de legislatia in vigoare; urmareste existenta si tinerea corecta a registrelor de evidenta specifice domeniului financiar-contabil (inclusiv gestiuni, casierii).
- Indica sefului ierarhic disfunctionalitatile sesizate pentru stabilirea masurilor de remediere a acestora.
- Mentine legatura cu ANAF – fisa rol pentru o evidenta corecta si procedeaza la rezolvarea problemelor ce intervin.
- Aplica viza de control financiar preventiv conform procedurii interne, in lipsa responsabilului CFP.
- Preia in totalitate atributiile si autoritatile directorului economic in perioada de concediu de odihna, concediu pentru incapacitate temporara de munca si alte cazuri care conduc la lipsa acestuia.

Beneficii:
- Oportunitatea de a lucra intr-un mediu profesional si dinamic;
- Posibilitatea de a contribui la dezvoltarea si creșterea companiei;
- Posibilitatea de dezvoltare profesionala continua.
- Echipa dedicata si sprijin in dezvoltarea profesionala.
- Oportunitati de avansare in cadrul organizatiei.

TURSIB este societate pe acţiuni, înfiinţată în baza Hotărârii nra Consiliului Local al Municipiului Sibiu. Acţionarul unic al societăţii este Municipiului Sibiu.
TURSIB . prestează serviciul de transport public local conform Contractului de delegareaprobat prin HCLcu modificările şi completările ulterioare. Regulamentul serviciului de transport public local a fost aprobat prin HCL
Societatea este membră a Federaţiei Transportatorilor Urbani, Suburbani şi Metropolitani de Călători.
Societatea execută programele de circulaţie cu 143 autobuze şi încă 5 minibuze electrice, care parcurg zilnic peste 19000 km şi transportă în medie pestecălători pe zi.
Autobuzele Tursib opresc în cele 278 de staţii, unde sunt afişate panouri cu orele de trecere ale fiecărui autobuz.
Publicat 19 Sept. 2024 Reactualizat 26 Sept. 2024 Expiră 19 Oct. 2024